Axpo i IWB zbudują elektrownię słoneczną na zaporze Mutsee w Alpach szwajcarskich.
Axpo wraz z IWB wybudują największą alpejską elektrownię słoneczną w Szwajcarii. Partnerzy zainstalują i uruchomią tego lata pionierski projekt instalacji PV na zaporze Muttsee, o mocy 2,2 MW. Z wyprodukowanej energii słonecznej, w ramach długoterminowej umowy korporacyjnej (PPA) przez 20 lat, korzystać będzie jedna z największych sieci supermarketów w Szwajcarii - Denner.

• Dostawcy energii - Axpo (spółka działająca również na polskim rynku) oraz IWB, zawarli partnerstwo w celu stworzenia elektrowni słonecznej o mocy 2,2 MW.
• W projekt zaangażowana jest również sieć supermarketów dyskontowych Denner. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, firma zobowiązała się do korzystania z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Jest to pierwsza, na taką skalę, elektrownia słoneczna w Szwajcarii, która zostanie zbudowana w ramach długoterminowej umowy zakupu energii (korporacyjna umowa PPA).
• Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia wyprodukuje duże ilości energii elektrycznej, nawet w miesiącach zimowych. Natomiast jej instalacja na istniejącej już tamie oznacza, że inwestycja jest szczególnie przyjazna dla środowiska.
AlpinSolar: razem osiągamy więcej
Pierwotnie zainicjowana przez Axpo, alpejska elektrownia słoneczna na tamie Muttsee o nazwie „AlpinSolar”, obecnie jest wspólnym projektem firm Denner, Axpo oraz IWB. Dwie firmy energetyczne Axpo i IWB, w celu realizacji inwestycji zawarły partnerstwo strategiczne. Denner, jedna z największych sieci supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, będzie czerpać energię z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Inicjatywa jest zgodna z ambitnymi celami firmy Denner w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Prezes Denner, Mario Irminger, tłumaczył, że projekt potwierdza zaangażowanie firmy w osiągnięcie wyznaczonych celów klimatycznych. Celem Denner jest pozyskiwanie energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych, dlatego firma wspiera innowacyjne rozwiązania, promujące odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Jak wyjaśniał Prezes, dzięki alpejskiej elektrowni słonecznej Denner inwestuje w przyszłość i wzmacnia Szwajcarię jako lokalizację produkcyjną.
Po raz pierwszy w Szwajcarii opracowano projekt elektrowni słonecznej na tak wielką skalę, która będzie działać w ramach długoterminowej umowy na zakup energii (PPA). W Europie umowy PPA są już powszechne, ponieważ firmy, coraz częściej wyznaczając ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych. Axpo jest jednym z wiodących dostawców długoterminowych umów PPA w Europie i USA, z ponad 15-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie.
„AlpinSolar” jest dokładnie taką instalacją, jakiej potrzeba do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Elektrownia słoneczna na tamie Muttsee będzie dostarczać ogromną ilość odnawialnej energii elektrycznej - szczególnie zimą. Co więcej, sam projekt jest szczególnie przyjazny dla środowiska, ponieważ instalacja powstanie na istniejącej już tamie.
Jak wyjaśnia Dyrektor Generalny Axpo, Christoph Brand, brak regulacji prawnych sprawia, że tego typu instalacje są niemalże niewykonalne ze względów ekonomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku tego projektu. Niemniej jednak Axpo zdecydowało się na przeprowadzenie tego flagowego projektu z partnerami, aby zaznaczyć swoje stanowisko i posunąć o krok dalej transformację energetyczną Szwajcarii. Firma postrzega również projekt jako ważny wkład w dyskusję wokół nadchodzących zmian legislacyjnych.
IWB, dostawca energii dla kantonu Basel-Stadt, posiada 49% udziału w projekcie. Firma konsekwentnie dąży do zaopatrzania w energię przyjazną dla klimatu. Jak tłumaczył Prezes firmy, Claus Schmidt, obejmuje to także rozszerzanie produkcji energii elektrycznej w kierunku energii słonecznej, z ukierunkowaniem na inwestycje właśnie w Szwajcarii. Dlatego też AlpinSolar doskonale pasuje do tej strategii. Inwestycję wybuduje Planeco, spółka zależna od IWB.
Dużo energii słonecznej - nawet zimą
Elektrownia słoneczna o mocy 2,2 MW zostanie zbudowana na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza na zaporze Muttsee, będącej częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern. Będzie wytwarzać około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Prawie 5000 modułów słonecznych zostanie zamontowanych na zaporze, która ma optymalną orientację - na południe. Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia w Muttsee będzie dostarczała połowę swojej produkcji w zimniejszej połowie roku - w czasie, gdy w Szwajcarii brakuje słońca. Kontrastuje to z elektrowniami słonecznymi na niższych wysokościach, które wytwarzają jedynie około ¼ swojej produkcji energii elektrycznej w tej połowie roku. Elektrownia słoneczna zostanie oddana do użytku latem 2021 roku.
Komentarze