Partner serwisu
08 kwietnia 2021

Minister Klimatu Michał Kurtyka odwiedza EC Skierniewice

Kategoria: Z życia branży

Transformacja sektora ciepłowniczego to ogromne wyzwanie dla kraju. Mimo, że rynek ciepła systemowego stanowi 25 procent krajowego ciepła, korzysta z niego około 16 mln obywateli, a Polska jest drugim co do wielkości rynkiem w Unii Europejskiej, sektor ciepłowniczy wymaga gruntownej modernizacji.

Minister Klimatu Michał Kurtyka odwiedza EC Skierniewice

Ciepłownictwo systemowe to jeden z ośmiu strategicznych celów transformacji, które zostały niedawno zaprezentowane w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. i świadczy to, jak istotne jest ono w systemie krajowym.

Na temat gruntownej transformacji ciepłownictwa w Polsce na przykładzie skierniewickiej Energetyki Cieplnej, dyskutowano podczas konferencji z udziałem m.in. Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, Pawła Sałka, doradcy Prezydenta RP ds. klimatu i ochrony środowiska, wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego i  prezesa IGCP Jacka Szymczaka. Gospodarzem wydarzenia był prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Konferencja odbyła się 25 marca br. w Skierniewicach w siedzibie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

Minister Kurtyka podkreślał, że obecnie priorytetem dla polskiego ciepłownictwa jest efektywność energetyczna, a na dzień dzisiejszy zaledwie kilkanaście procent naszych systemów ciepłowniczych spełnia warunek efektywnych, a więc takich gdzie z jednej jednostki energii pozyskuje się zarówno ciepło jak i prąd.

– Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 r. sytuacji, w której 85 procent instalacji ciepłowniczych spełniać będzie definicję systemów efektywnych. Aby to zrobić musimy wymienić źródła ciepła na ekologiczne i ekonomiczne. – mówił minister Michał Kurtyka

Skierniewicka Energetyka Cieplna nie została wybrana przypadkowo jako  miejsce konferencji dotyczącej transformacji energetycznej w Polsce. W Skierniewicach transformacja już się rozpoczęła, a spółka jest postrzegana jako przykład przedsiębiorstwa przechodzącego wzorcową modernizację.

– Czuję wyjątkową satysfakcję, gdy skierniewickie inwestycje są pokazywane jako przykład w całym kraju – powiedział Krzysztof Jażdżyk.

Prezydent Skierniewic podkreślał też, że inwestycje realizowane w naszej ciepłowni są przykładem pozytywnych zmian jakie zachodzą w branży ciepłowniczej. Na terenie Energetyki Cieplnej trwa budowa instalacji kogeneracyjnej. Jej rozruch jest zaplanowany na listopad br. Koszt realizacji inwestycji to 35,5 mln złotych. Skierniewicka Energetyka Cieplna pozyskała na ten cel 15 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Brak efektywnych systemów ciepłowniczych to sedno problemu, z którym obecnie – tak się wydaje – najmocniej zmierza się Polska powiatowa. A trzeba pamiętać, ze tylko systemy efektywne mogą liczyć na dofinansowanie ze środków unijnych(…) – tłumaczył Artur Michalski Wiceprezes NFOŚiGW i podkreślał, że uruchomione zostały środki krajowe w ramach programów „Ciepłownictwo Powiatowe” czy „Polska Geotermia Plus”, aby zwiększyć szansę na modernizację i szybsze osiągnięcie efektywności energetycznej małym i średnim przedsiębiorstwom ciepłowniczym.

Przed sektorem ciepłowniczym w Polsce stoi dużo wyzwań.

– Nadrzędnym celem branży ciepłowniczej jest , aby w ciągu dekady zwiększyć udział instalacji spełniających definicje efektywnych do 30 procent wszystkich istniejących – powiedział Jacek Szymczak, prezes IGCP.

Według prezesa IGCP do końca 2030 r. branża ciepłownicza powinna opierać się już tylko w 45 procentach na węglu, gaz ma stanowić 20 procent, a OZE- nawet 35 procent miksu energetycznego.

Modernizacja systemów ciepłowniczych to nie jedyne wyzwanie, któremu muszą stawiać czoła przedsiębiorstwa energetyczne. Firmy ciepłownicze muszą uwzględnić w swych kosztach także lawinowo rosnące koszty emisji CO2.

Głos na ten temat zabrał prezydent Skierniewic , zwracając się do ministra Kurtyki o potrzebę interwencji rządu w kwestii handlu emisjami.

– Nasza spółka bez wsparcia rządu sobie nie poradzi. – mówił Krzysztof Jażdżyk – Występuję tu również w imieniu innych samorządów, które są właścicielami ciepłowni, a które borykają się z podobnymi problemami.

Skierniewicka Energetyka Cieplna w minionym roku poniosła koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w kwocie 5 mln złotych.

"Należy uwzględnić duże, niezaplanowane koszty zakupu uprawnień do emisji przez skorygowanie przychodów przedsiębiorstwa, bowiem koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 są bezsprzecznie kosztami uzasadnionymi. Brak takich działań może być przyczyną postawienia przedsiębiorstw w stan upadłości, w wyniku czego może być zagrożone bezpieczeństwo energetyczne odbiorców ciepła i mieszkańców w gospodarstwach domowych – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Proponuje się umożliwić zmiany taryf dla ciepła, ze względu na istotną zmianę ceny uprawnień do emisji CO2, w sposób szybki, bez konieczności badania i analizowania całej taryfy dla ciepła. Umożliwi to zakończenie postępowania administracyjnego bez zbędnej zwłoki i pozwoli wprowadzić ją do stosowania – co umożliwi pokrycie rosnących gwałtownie kosztów emisji.” – oświadcza ministerstwo.

Resort klimatu i środowiska zdecydował się zezwolić przedsiębiorstwom ciepłowniczym na uwzględnienie w taryfach za ciepło kosztów emisji CO2. Stosowne rozporządzenie ma być wydane do połowy kwietnia bieżącego roku.

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ