Trwały odzysk ciepła w systemach sprężonego powietrza
Poprawa zrównoważenia procesów przemysłowych jest coraz większym problemem dla firm na całym świecie, zarówno ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, jak i potrzebę znalezienia nowych sposobów na obniżenie kosztów operacyjnych. W Korei Południowej, na przykład, wielu głównych producentów samochodów ponownie skupiło się na odzyskiwaniu ciepła w swoich zakładach. W szczególności systemy sprężonego powietrza zaoferowały nowy potencjał w zakresie zrównoważonego odzysku ciepła.

W wielu zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się sprężone powietrze, ale energia potrzebna do doprowadzenia powietrza do odpowiedniego ciśnienia (zwykle między 6-10 barów) zazwyczaj powoduje jego ogrzanie o około 150-200°C. W związku z tym, aby schłodzić powietrze do odpowiedniej temperatury, zanim zostanie ono użyte w systemie, konieczne jest zastosowanie wymiennika ciepła. Zamiast pozwolić, aby ciepło rozproszyło się w otaczającej atmosferze, stwarza to możliwość odzyskania energii do innych procesów.
Aby to osiągnąć, konieczny jest odpowiedni typ wymiennika ciepła. W celu zapewnienia maksymalnej trwałości procesów, technologia musi być zoptymalizowana w taki sposób, aby oferować jak najwyższą wydajność cieplną. Jednocześnie musi być ona odporna na wysokie ciśnienie sprężonego powietrza i niezawodna. Poza tym musi charakteryzować się kompaktową konstrukcją, którą można elastycznie i łatwo zintegrować z różnymi systemami.
Wysoka wydajność przy niewielkiej powierzchni zabudowy
Płytowe wymienniki ciepła gaz-ciecz Alfa Laval stanowią optymalne rozwiązanie dla tych wyzwań. Dzięki unikalnej konstrukcji, która zapewnia najwyższą efektywność w zastosowaniach z bardzo nieproporcjonalnym natężeniem przepływu pomiędzy dwoma czynnikami, mogą one schłodzić sprężone powietrze do temperatury o 5-10°C wyższej niż temperatura medium ciekłego. Ciecz, najczęściej woda, może być wykorzystana do ogrzewania wstępnego lub jako ciepła woda użytkowa w wielu innych zastosowaniach.
Oprócz zapewnienia niższego spadku ciśnienia po stronie powietrza, technologia gaz-ciecz Alfa Laval jest również znacznie bardziej efektywna niż tradycyjne rozwiązania typu shell-and-tube. Jest również znacznie bardziej kompaktowa, ponieważ wszystkie połączenia są zintegrowane wewnątrz urządzenia, a do niezawodnej pracy nie jest wymagana dodatkowa obudowa odporna na ciśnienie. Dzięki temu jest łatwa do zainstalowania w różnych zastosowaniach bez zwiększania powierzchni zajmowanej przez cały system.
Komentarze