Partner serwisu
10 maja 2021

Minister M. Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem

Kategoria: Z życia branży

Polityka klimatyczna UE to główny tematy rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. W spotkaniu, które odbyło się 7 maja 2021 r., uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Minister M. Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem

Minister Kurtyka zwrócił uwagę na kluczową rolę Rady Europejskiej w tworzeniu unijnej polityki klimatycznej oraz konieczności podporządkowania się jej wytycznym zawartym w konkluzjach. Ważne jest, aby polityka klimatyczna w UE była kształtowana  na zasadzie konsensusu i jednomyślności, a nie marginalizowaniu mniejszościowych uczestników. W związku z tym Rada Europejska powinna dokończyć swój mandat w udzielaniu dalszych wytycznych w tym zakresie.

Ponadto, minister Kurtyka podkreślił, że dla Polski bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

– Oznacza to nie tylko, ale także, że nasze firmy muszą więcej wydawać na uprawnienia, a mniej na inwestycje – powiedział. – Zatem zbyt wysoka cena uprawnień do emisji może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Może doprowadzić do przenoszenia kosztów i utrudniać zieloną transformację – dodał.

Minister wyraził również nadzieję, że pakiet „Fit for 55” będzie brał pod uwagę potrzebne redukcje we wszystkich sektorach i nie przeciąży niektórych regionów. Nie można zwiększać ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego i transformacja nie powinna się odbywać kosztem najbiedniejszych obywateli.

– Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych oraz mające mniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji nie mogą ponosić najwyższych kosztów planowanych przedsięwzięć. Nie można rozwiązać problemów strukturalnych w jednym miejscu, tworząc je gdzie indziej – zaznaczył. – Opowiadamy się za przeprowadzaniem transformacji energetycznej w sposób ambitny, konsekwentny, a jednocześnie odpowiedzialny i zrównoważony. Trudny punkt wyjścia i struktura naszego miksu energetycznego sprawiają, że środki przejściowe są dużo bardziej wymagające niż w innych krajach UE – dodał.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odniósł się także do braku kluczowych rozstrzygnięć dla polskiej energetyki ws. finansowania gazu.

– Tylko kompleksowe podejście do zrównoważonego finansowania, odpowiednio uwzględniające unijną zasadę neutralności technologicznej, umożliwia transformację energetyczną i osiągnięcie naszych celów klimatycznych – zauważył. 

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ