Partner serwisu
12 maja 2021

Opłacalność magazynów energii w instalacjach prosumenckich

Kategoria: Aktualności

Chociaż instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużym powodzeniem, z ich wyborem wiąże się kilka problemów. Od ich rozwiązania zależą: komfort użytkowania fotowoltaiki, jej opłacalność oraz niezależność energetyczna. Jednym z takich wyzwań jest zapewnienie optymalnego zasilania domu lub firmy przez cały rok, bez względu na efektywność paneli. Pomocnym rozwiązaniem mogą być magazyny energii.

Opłacalność magazynów energii w instalacjach prosumenckich

Jak działa instalacja prosumencka?

Montaż paneli fotowoltaicznych na własnym dachu w znacznym stopniu pozwala obniżyć koszty utrzymania domu, jednak nie zapewnia gwarancji stałego dostępu do zasilania przez cały rok. Aby rozwiązać problem niedoborów energetycznych zimą, kiedy mała ilość godzin słonecznych nie sprzyja produkcji dostatecznej ilości prądu, prosumenci podejmują współpracę z zewnętrznymi dystrybutorami.

Polega ona na odprowadzeniu do sieci lokalnej nadwyżki wyprodukowanej energii oraz odebraniu jej, gdy zajdzie taka potrzeba (w nocy, zimą). Prosumenci, którzy dysponują instalacją o mocy do 10 kW, mogą odebrać 80% zmagazynowanej energii. Ci, którzy dysponują elektrownią słoneczną o większej mocy, odzyskają jej jedynie 70%.

Własny magazyn energii w instalacji prosumenckiej

Magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii jest niezwykle ważne dla zapewnienia ciągłości zasilania. Szczególnie w firmach, w których najmniejsza przerwa w dostawie prądu skutkuje zatrzymaniem maszyn i zniszczeniem materiałów czy surowców. Dlatego wielu prosumentów zastanawia się nad wyposażeniem instalacji we własny magazyn energii. Czy jest to rozwiązanie opłacalne i kiedy warto z niego skorzystać?

Magazyny energii mogą być przysłowiowym kołem ratunkowym w sytuacjach, gdy dojdzie np. do uszkodzenia sieci energetycznej czy awarii podstacji, a instalacja właśnie nie produkuje prądu. Takie zjawiska często mają miejsce w czasie intensywnych burz, w strefach oddalonych od centrów miast. Uderzenie pioruna może sprawić, że gospodarstwo czy firma na kilka godzin pozostaną bez zasilania, zanim sieć zostanie naprawiona lub niebo się wypogodzi.

Warto jednak wiedzieć, że:

  • magazyny energii nie należą do tanich,
  • magazyn energii jest akumulatorem, który ma ograniczoną żywotność. Najtrwalsze modele litowo-jonowe, ale w modelach kwasowo-ołowiowych efektywność spada nawet do 75%,
  • akumulatory zużywają energię, co oznacza, że jeśli zmagazynujesz w nich 1 kWh prądu, odzyskasz go około 0,9 kWh,
  • pojemność akumulatora nie zawsze jest wystarczająca do zmagazynowania i zapewnienia ilości prądu niezbędnej do pokrycia potrzeb w okresie, gdy panele nie pracują.

Opłacalność magazynów energii

Instalacja fotowoltaiczna z pewnością niesie wiele korzyści, a inwestycja w nią stosunkowo szybko się zwraca. Inaczej jest w przypadku magazynów energii. Są one drogie i często nigdy finansowe korzyści, jakie zapewniają, nie zrekompensują zwrotu inwestycji. Trzeba mieć świadomość, że przy odprowadzaniu nadwyżek prądu do sieci lokalnej prosument traci jej 20%, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast w przypadku magazynu energii straty wynoszą około 10% i wzrastają wraz z degradacją akumulatora.

Czy jednak magazyn energii zawsze należy skreślać ze swoich planów? Oczywiście nie. Pieniądze i maksymalne oszczędności nie zawsze są najważniejsze. Często ważniejsze są komfort i gwarancja, że bez względu na okoliczności będzie dostępne zasilanie w sieci budynku. Magazyn energii zapewnia takie poczucie bezpieczeństwa. Jest to również rozwiązanie w sytuacji, gdy dom lub działka letniskowa znajduje się na uboczu, w znacznej odległości od sieci energetycznych. Koszt wykonania przyłącza z pewnością byłby wówczas wyższy niż zainwestowanie w magazyn.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ