Partner serwisu
14 czerwca 2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Kategoria: Z życia branży

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji. Dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej na szkockich wodach zapewnią będący w opracowaniu projekt Moray West oraz ScotWind, który jest na etapie pozyskiwania praw do dzierżawy.

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, świętuje oddanie do użytku Moray East (największej farmy wiatrowej na szkockich wodach) oraz skuteczne wyprowadzenie wytworzonej energii do sieci. Z tej okazji ogłasza również swoje zamiary kolejnych inwestycji w Moray Firth, największej zatoce w Szkocji.

Ocean Winds (OW) realizuje projekty morskich farm wiatrowych w Moray Firth odkąd EDPR uzyskało prawo do budowy obiektów OZE na tych wodach w 2009 r. w wyniku trzeciej rundy przyznawania praw dzierżawy do terenu pod inwestycje offshore w Wielkiej Brytanii.  Warto podkreślić, że dno morskie udostępnione wówczas z zasobów gruntów należących do Korony Brytyjskiej zostało podzielone na dwie części: Moray East i Moray West. Umożliwiło to wcześniejsze rozpoczęcie inwestycji w Moray East, gdyż na tym obszarze obowiązywało mniej ograniczeń.

Ocean Winds nieprzerwanie realizuje inwestycje w Szkocji i rozwija działalność w zatoce Moray Firth. Obecnie nadal trwają prace związane z budową projektu Moray East, które planowo dobiegną końca jeszcze w tym roku. Farma osiągnie wówczas łączną moc zainstalowaną 950 MW, ale harmonogram prac umożliwił rozpoczęcie wytwarzania energii już 7 czerwca, zanim instalacja wszystkich turbin została ukończona.

Ocean Winds rozwija także równolegle projekt Moray West, który w 2019 uzyskał zgodę lokalizacyjną, a obecnie oczekuje na przyznanie wsparcia rządowego na podstawie CfD – Contract for Difference, które umożliwi rozpoczecie jego budowy.

Dalszym etapem rozwoju energetyki wiatrowej u szkockich wybrzeży, w tym w zatoce Moray Firth, będzie uzyskanie prawa do dzierżawy gruntu przez ScotWind, które kolejnej rundzie, które zakończy się 16 lipca 2021 r. W jej następstwie po raz pierwszy od dziesięciu lat nowe obszary szkockiego dna morskiego zostaną udostępnione pod inwestycje w morskie farmy wiatrowe.   

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ