Partner serwisu
19 listopada 2021

Bilfinger Tebodin zakończył prace nad farmą wiatrową o mocy 38 MW w Polsce

Kategoria: Aktualności

Farma wiatrowa Szymankowo została oddana do użytku w trzecim kwartale 2021. Bilfinger Tebodin znacząco przyczynił się do otwarcia farmy. Zarządzając projektem, zajmując się koordynacją i nadzorem technicznym, Bilfinger pomógł w uruchomieniu tego nowego, zrównoważonego źródła energii.

Bilfinger Tebodin zakończył prace nad farmą wiatrową o mocy 38 MW w Polsce

Inwestycję wykonała Polenergia SA – największa Polska niezależna grupa energetyczna. Działając w krajach Europy Środkowej, firma wspiera przechodzenie na czyste i odnawialne źródła energii. Farma Wiatrowa Szymankowo składa się z 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 38 MW. Jest to jeden z pierwszych, pomyślnie zakończonych, komercyjnych projektów lądowej energetyki wiatrowej, po niedawnej zmianie polskiego ustawodawstwa.

Do budowy farmy wiatrowej Szymankowo inżynierowie wykorzystali specjalny typ turbin firmy Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). Ich nowe rozwiązanie konstrukcyjne pozwala zmniejszyć wibracje wieży podczas pracy turbiny.

Bilfinger Tebodin pełnił funkcję inżyniera kontraktu, zapewniając całościowe zarządzanie projektem, koordynację i nadzór techniczny, w tym nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji oraz usługi doradztwa technicznego. W ciągu wielu lat współpracy z Polenergią, z sukcesem zrealizowaliśmy wspólnie kilka projektów, w tym kilka innych farm wiatrowych, elektrownię na biomasę i elektrownie węglowe.

Specyfika projektów wiatrowych

To, co ma znaczenie dla projektów energetyki wiatrowej, to dobre podłączenie mediów, aby zapewnić sprawny transfer energii. Bilfinger Tebodin zadbał o prawidłowy układ fundamentów pod 11 turbin wiatrowych. Zespół opracował cały system dróg wewnętrznych wraz ze składami montażowymi i zjazdami z dróg gminnych i powiatowych.

Bilfinger Tebodin opracował również instalacje elektroenergetyczną, w tym podstację, z której wykonywane jest przyłącze energetyczne farmy wiatrowej; zasilacz awaryjny; linie kablowe MV i światłowodowe, zapewniające połączenie obiektów farmy wiatrowej z rozdzielnią MV stacji transformatorowej oraz siecią uziemiającą.

Katarzyna Pracka, Kierownik Projektu w Bilfinger Tebodin: – Chociaż projekty farm wiatrowych są zazwyczaj typowe, każdy przypadek jest wyjątkowy ze względu na lokalizację, pojemność i wielkość. Tylko precyzyjne kierownictwo i doświadczony zespół mogą pomóc w przezwyciężeniu wyzwań, które nieuchronnie się pojawiają: trudne warunki wodne i glebowe, jakość elementów śrubowych fundamentów i organizacja prac na miejscu.

Tomasz Brzeski, Kierownik Projektu w Polenergia: – Najważniejsza jest dla nas praca nad projektem w zgranym zespole i w dobrej atmosferze pomiędzy inwestorem, generalnym wykonawcą, inżynierem kontraktu i dostawcą turbin. Wszyscy uczestnicy projektu powinni być zaangażowani w jeden cel, pomimo różnych trudności napotykanych podczas jego realizacji. Jesteśmy wdzięczni Bilfinger Tebodin za taką atmosferę, szczególnie w czasie pandemii, a także za terminowe świadczenie usług.

Boom na farmy wiatrowe rozpoczął się w Polsce w 2008 roku. Do 2015 r. rozpoczęto realizację licznych projektów, kiedy to zmiany w ustawodawstwie ograniczyły budowę nowych farm wiatrowych.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ