UR w czasie transformacji
Jak ma wyglądać utrzymanie ruchu w okresie energetycznej transformacji? Jakie stosować narzędzia, systemy wspierające UR? Jak optymalizować procesy produkcyjne w poszczególnych jednostkach wytwórczych? To niektóre z tematów poruszanych na 14. już edycji konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce.
Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce to jedna z ważniejszych konferencji branżowych, w której co roku uczestniczą przedstawiciele elektrowni, ciepłowni oraz firm związanych z utrzymaniem ruchu. Spotkanie to – organizowane przez firmę BMP – od wielu lat odbywa się w Licheniu, ze wsparciem spółki ZE PAK SA, która w tym roku ponownie pełni rolę Honorowego Gospodarza. Po rocznej przerwie (w 2020 r. wydarzenie „przeniosło się” do internetu) konferencja znów odbywa się w wersji „stacjonarnej”.
Energetyka w dobie transformacji
W programie spotkania, w którym bierze udział około 150 uczestników, znalazły się tematyczne panele poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom krajowej energetyki, w ujęciu „technicznym”: „Funkcjonowanie elektrowni w czasie transformacji”, „Zarządzanie utrzymaniem ruchu, narzędzia i systemy wspierające UR”, „Cykl życia maszyn i urządzeń – dobre praktyki”, „Awarie i przestoje – kosztowny problem w energetyce”. Konferencję zamyka debata: „Przyszłość energetyki konwencjonalnej”.
O agendzie sympozjum mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP Sp. z o.o. Sp.K., który wcześniej wspomniał o zakończonym niedawno szczycie klimatycznym w Glasgow, podczas którego – w dokumencie końcowym – uczestnicy zadeklarowali „stopniowe zmniejszanie zużycia węgla”. A. Grzeszczuk ogólnie zarysował sytuację, w jakiej znalazła się polska elektroenergetyka, co również rzutuje na zadania stojące przed służbami UR:
– Od początku roku ceny praw do emisji CO2 wzrosły o 80%, przekraczając poziom 60 euro za tonę – zaznaczył, mówiąc o głośnej dziś, koniecznej transformacji sektora.
Zmiany już zresztą następują: w lipcu br. ZE PAK złożył wniosek o rozpoczęcie konsultacji rynkowo-technicznych w sprawie zmiany źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów – z węglowych na małe reaktory jądrowe. O „atomie” myśli też Synthos, mający gotowe studium wykonalności wdrożenia małych reaktorów jądrowych. Adam Grzeszczuk wspomniał również o planach PGE (do 2030 r. na inwestycje przeznaczy 75 mld zł; 50% na OZE) i inwestycjach w PGNIG Termika czy w Grupie Orlen.
PAK się zmienia
1 października 2020 roku ZE PAK SA podjął decyzję o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi pod koniec bieżącej dekady popłynie ostatni prąd wyprodukowany z węgla. W najbliższych latach w ZE PAK coraz więcej energii będzie wytwarzane z OZE, a po zakończeniu wydobycia węgla, produkowana będzie już wyłącznie „zielona energia”. Istotnym kierunkiem nowej strategii PAK jest produkcja i wykorzystanie wodoru.
– Jako firma staramy się odpowiednio odpowiedzieć na nadchodzące wyzwania. Wiemy, jak ważna obecnie jest stabilna praca aktywów węglowych, których utrzymanie będzie kluczowe dla funkcjonowania systemu energetycznego – zaznaczył Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu spółki.
Przybliżył zmiany, jakie zamierza wdrożyć ZE PAK, w tym odejście od węgla, inwestycje w odnawialne źródła energii czy energetykę jądrową. Poinformował też o planach inwestycji w elektrolizery i produkcję zielonego wodoru.
Wyzwanie – utrzymanie ruchu
Partnerem Branżowym sympozjum jest PGE GiEK. W imieniu spółki wystąpił wiceprezes zarządu Norbert Grudzień.
– Nasza Grupa ma wiele planów dotyczących nowych inwestycji, takich jak choćby bloki gazowe w Dolnej Odrze – mówił N. Grudzień, który wspomniał ponadto o realizowanych i planowanych działaniach w zakresie remontów i eksploatacji jednostek węglowych oraz o założeniach Grupy związanych z transformacją energetyczną.
Od lat w prace nad programem konferencji angażuje się Oddział Techniki Cieplnej „ITC” w Łodzi, który prowadzi prace w zakresie diagnostyki, modernizacji i konstrukcji kotłów, turbin, wentylatorów i urządzeń pomocniczych na potrzeby polskiego sektora energetycznego.
– Już po raz 14. witam państwa jako partner naukowy podczas tradycyjnej konferencji w Licheniu. Myślę, że utrzymanie ruchu to jedno z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed energetyką – mówił Jacek Karczewski, dyrektor Oddziału. – Zapewnienie stabilnych dostaw energii jest absolutnie kluczowe, a sympozjum w Licheniu jest świetnym miejscem do dyskusji na temat najważniejszych zagadnień związanych z pracą energetyki i stojących przed nią wyzwań eksploatacyjnych – dodał.
***
XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce odbywa się w dniach 25-26 listopada w Licheniu. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca czasopisma „Energetyka Cieplna i Zawodowa” i portalu kierunekENERGETYKA.pl.
Komentarze