Wady i zalety podatku liniowego
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, muszą wybrać konkretną formę opodatkowania swojej firmy. Czym jest podatek liniowy? Aby zadecydować czy będzie on korzystny w przypadku danego przedsiębiorstwa, warto poznać jego charakterystykę i wszystkie wady oraz zalety.

Co to jest podatek liniowy? Charakterystyka metody opodatkowania działalności gospodarczej
Podatek liniowy to druga, zaraz po rozliczaniu się na zasadach ogólnych, najpopularniejsza forma opodatkowania dochodów osiąganych przez przedsiębiorców. W jej przypadku obowiązuje stała stawka podatkowa. Zawsze wynosi ona 19%, bez względu na to, jakie są roczne dochody danej firmy – nie ma znaczenia, czy są one bardzo niskie, czy bardzo wysokie.
Co do zasady, wybór podatku liniowego jest korzystny w przypadku osiągania wysokich dochodów. Za próg opłacalności do tej pory uznawano kwotę około 100 000 zł rocznie. Warto jednak pamiętać o zmianach w systemie podatkowym, które od 1 stycznia 2022 roku wprowadzi Polski Ład. Aby sprawdzić, jak pod jego wpływem będą prezentowały się dochody danej firmy, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia, które pozwala na dokładne wyliczenia. Można je znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „polski ład kalkulator”.
Co zatem nowy program społeczno-gospodarczy zmienia w kwestii podatku liniowego? Największą modyfikacją będzie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Jej wysokość wyniesie natomiast 4,9% dochodu. Zgodnie z ustaleniami, nie będzie jednak mogła być niższa niż 9% z minimalnej płacy ustalonej na dany rok (w 2022 roku pensja minimalna wyniesie 3010 zł brutto, co oznacza, że najmniejsza dopuszczalna wysokość składki zdrowotnej przy podatku liniowym to 270,90 zł).
Wady i zalety wybrania podatku liniowego
Wybór podatku liniowego, jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Największą korzyścią płynącą z tej formy opodatkowania jest oczywiście jej stała stawka, która eliminuje ryzyko wpadnięcia w drugi próg podatkowy i płacenia wyższych podatków, jak ma to miejsce w przypadku rozliczania na zasadach ogólnych.
Zaletą podatku liniowego jest także prostota jego rozliczania. Nie trzeba pamiętać bowiem o różnych stawkach skali podatkowej. Wystarczy więc ustaloną stawkę odliczyć od dochodu (czyli od przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania).
Ważną korzyścią płynącą z podatku liniowego jest także brak konieczności odprowadzenia podatku w sytuacji, gdy firma nie osiągnęła żadnego przychodu. To wygodne i komfortowe rozwiązanie dla podatników.
Podatek liniowy ma jednak również pewne wady. Jego wybór oznacza brak kilku ulg (rehabilitacyjnej oraz na dzieci i Internet), a także utratę możliwości rozliczania się wraz z małżonkiem oraz odliczenia kwoty, która zmniejsza podatek. Ta forma opodatkowania eliminuje także szansę na łączenie dochodów, które uzyskało się z różnych źródeł.
Komentarze