Partner serwisu
09 lipca 2014

PGNiG: wiercenie otworu badawczego w Karpatach

Kategoria: Aktualności

Fredropol-1 to jeden z najgłębszych odwiertów w Polsce, którego głębokość zaplanowana jest na 6000 metrów. Celem planowanego otworu jest rozpoznanie formacji skalnych podsolnych oraz sprawdzenie ewentualnego nagromadzenia ropy naftowej i gazu ziemnego.

PGNiG: wiercenie otworu badawczego w Karpatach

Złoża węglowodorów

Uzyskane dane pozwolą określić potencjał zasobowy obszaru badań i zaplanować dalsze prace, których celem będzie odkrycie i udostępnienie złóż węglowodorów.

Lokalizacja

Otwór Fredropol-1 znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w północno-wschodniej części Karpat Polskich, przy granicy polsko-ukraińskiej,  na koncesji poszukiwawczej „Skopów-Kormanice", w której PGNiG SA posiada 100% udziałów.
Otwór jest wiercony w pobliżu największego złoża gazu ziemnego Przemyśl. Celem wiercenia otworu jest zbadanie struktur geologicznych, w których może występować ropa naftowa i gaz ziemny. W podobnych strukturach geologicznych, pod formacjami solnymi na Ukrainie występują bogate złoża ropy naftowej np. Borysław.

Otwór Huwniki-1

W pobliżu otworu Fredropol-1, w roku 2006 ukończono na głębokości 5014 m wiercenie w solach otworu Huwniki-1. Odwiert dostarczył pełnego zestawu informacji i pomiarów najnowszej generacji, które są bogatym źródłem wiedzy na temat budowy geologicznej tego obszaru. Otwór Huwniki-1 wiercony był jako głęboki otwór badawczy wraz z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Wykonawcą prac przy otworze Fredropol-1 jest firma Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Źródło: PGNiG

Fot. lupkipolskie.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ