Pierwsze autobusy elektryczne dojechały do Łomży. Zasili je energia z OZE
Pierwsze z dwunastu elektrycznych autobusów, które planuje zakupić Łomża, zostały właśnie odebrane przez samorząd. Firma Busnex Poland dostarczyła dwa egzemplarze Yutonga E12. To ten sam model, którym jeżdżą mieszkańcy wielu europejskich miast, w tym znanej z ekologicznego transportu Kopenhagi. Zeroemisyjne autobusy będą pierwszymi „elektrykami”, które obsłużą komunikację miejską w Łomży. Zasili je energia pochodząca z OZE, które samorząd rozwija na potrzeby transportu publicznego.
– Do dziedzin, z których słynie Łomża, zdecydowanie warto dodać teraz elektromobilność. Miasto konsekwentnie inwestuje nie tylko w tabor i autobusy Yutong, ale również w instalacje OZE, służące do jego zasilania. Trudno o lepsze połączenie, które wpisuje się w zrównoważoną mobilność oraz rozwój zielonego transportu publicznego – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.
Zakup dwóch elektrycznych autobusów Yutong E12 to pierwszy krok do elektryfikacji floty komunikacji miejskiej w Łomży. Liczący 12 metrów pojazd o niskopodłogowej konstrukcji osiąga na jednym ładowaniu nawet 350 - 400 kilometrów, jest także wyposażony w automatyczną klimatyzację. Samorząd planuje zakup łącznie dwunastu „elektryków”, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego oraz programu „Zielony Transport Publiczny”.
– Łomża leży na terenie Zielonych Płuc Polski. Dlatego podejmujemy wiele działań mających na celu dbanie o jakość powietrza w naszym mieście, jak modernizacja ciepłowni miejskiej, dzięki czemu odchodzimy od palenia węglem na rzecz bardziej ekologicznej biomasy, w prywatnych obiektach dofinansowujemy wymianę starych pieców i montaż instalacji fotowoltaicznych, a także przeprowadzamy termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej. Zakup elektrycznych autobusów wpisuje się w nasze działania proekologiczne. Podnosi również jakość świadczonych usług przez naszego miejskiego przewoźnika, z którego usług na co dzień korzysta głównie młodzież szkolna i seniorzy – zaznaczył prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.
Łomża to jeden z pierwszych samorządów w Polsce, który na potrzeby komunikacji publicznej zainwestował w OZE. Już w 2017 r. na terenie zajezdni MPK zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. Sukcesywnie powstają kolejne instalacje OZE i magazyny energii - również w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”, obejmującego zakup autobusów elektrycznych i dofinansowanego kwotą niemal 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
– Zarząd województwa dokłada wszelkich starań, by również mieszkańcy mniejszych miast, takich jak Łomża, mogli korzystać z nowoczesnego i przyjaznego środowisku transportu. Za blisko 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego miasto zakupiło 8 autobusów elektrycznych, dwa z nich będą już wkrótce jeździły po łomżyńskich ulicach. Ponadto w Łomży jest już 15 stacji wypożyczeń rowerów, zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych, oraz elementy infrastruktury wspierające komunikację rowerową. Tak duży projekt przyczyni się do nowego, bardziej ekologicznego wizerunku Łomży, która dołącza tym samym do miast stawiających na ekologiczny transport miejski, co przełoży się na nowoczesny system zrównoważonej mobilności miejskiej, a to zapewne dopiero początek inwestycji miasta w ekologiczny transport – podkreślił Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego odpowiedzialny w samorządzie województwa m.in. za transport.
Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.
Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.
Komentarze