Partner serwisu
06 października 2022

Domowa kotłownia – przepisy, rodzaje paliw, instalacje z buforem

Kategoria: Aktualności

W zależności od rodzaju paliwa (węgiel, gaz, drewno) domowa kotłownia musi spełnić szereg wymagań. Sprawdź jakich!

Kotłownia w domu: gazowa, na pellet, drzewo opałowe, z buforem

Planując budowę domu jednorodzinnego, musimy wybrać miejsce na kotłownię, czyli pomieszczenie, w którym umieszczony zostanie piec zasilający system ogrzewania (kocioł grzewczy), zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz podręczny składzik opału – jego zapasy, zgodnie z normą PN-87/B-02411, powinno się przechowywać w osobnym pomieszczeniu. Organizacja kotłowni uzależniona jest od rodzaju kotła, którym planujemy ogrzewać dom.

Kotłownia gazowa, z buforem lub na pellet  zaprojektowana zgodnie z przepisami

Kotłownia gazowa, z buforem lub na pellet zaprojektowana zgodnie z przepisami

Kotłownia w domu jednorodzinnym – wymagania

Wszystkie wymagania dotyczące organizacji kotłowni, jej wyposażenia oraz warunków technicznych znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz w polskich normach, w tym między innymi w normie PN-B-02431-1.

Zgodnie z przepisami kotłownia w domu jednorodzinnym musi spełniać m. in. następujące wymagania:

  • ma być dopasowana do rodzaju kotła, którym planujemy ogrzewać dom (chodzi przede wszystkim o dopasowanie do wielkości pieca i ewentualnie zasobnika CWU, tak aby był do niego swobodny dostęp i żeby jego obsługa nie nastręczała trudności – przyjmuje się, że przód kotła powinien być oddalony od ściany znajdującej się naprzeciwko o co najmniej 1 metr),
  • zazwyczaj ma stanowić osobne, wydzielone pomieszczenie,
  • podłoga w kotłowni musi być niepalna i musi się w niej znajdować wpust kanalizacyjny,
  • w kotłowni trzeba zorganizować wentylację grawitacyjną (wykorzystującą siły grawitacji do wymuszenia poprawnego obiegu powietrza pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem),
  • jeśli planujemy ogrzewanie gazowe, kotłownia nie może być usytuowana poniżej poziomu gruntu (czyli np. w piwnicy),
  • jeśli planujemy montaż pieca o mocy do 25 kW, okno nie jest wymagane, instalacja pieca o większej mocy wymaga montażu okna, które powinno mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1/15 powierzchni podłogi, a minimum połowa tego okna powinna być otwieralna.

Drewno kominkowe i drzewo opałowe powinieneś przechowywać poza kotłownią, na przykład na zewnątrz domu

Sprawdź też poradnik: Kotłownia w domu – jak urządzić wygodną kotłownie i składzik na drewno do kominka?

Kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym

Jak wspomniano, jeśli planujemy ogrzewanie gazowe, kotłownia nie może być usytuowana poniżej poziomu gruntu (czyli np. w piwnicy). Jest to spowodowane faktem, że gęstość paliwa jest większa od gęstości powietrza. Gdyby doszło do rozszczelnienia instalacji, płynny gaz zbierałby się na poziomie podłogi i stanowił zagrożenie dla całej posesji, a nawet okolicznych domów.

Co ważne, w przypadku montażu kotła o mocy cieplnej nieprzekraczającej 30 kW nie musimy organizować kotłowni gazowej w osobnym pomieszczeniu. Piec można więc zainstalować w kuchni, łazience albo we wnęce w korytarzu. Nowoczesne piece gazowe z zamkniętą komorą spalania są kompaktowe i mają design, który nie wpływa niekorzystnie na aranżację domu.

Kotłownia na paliwo stałe

W przypadku zakupu pieca na paliwo stałe (węgiel kamienny, drewno, pellet, ekogroszek) domowa kotłownia musi – oprócz wymienionych wyżej – spełniać także poniższe wymagania:

  • kubatura nie mniejsza niż 8 m³ (warunek uzależniony od mocy cieplnej konkretnego kotła),
  • minimalna wysokość 2,2 m,
  • sprawna wentylacja nawiewna i wywiewna,
  • dostęp do źródła prądu elektrycznego.

Drewno opałowe i drewno do kominka – jakie normy musi spełniać?

Z uwagi na wysoką cenę węgla oraz gazu Polacy coraz częściej decydują się na zakup pieca na drewno opałowe i pellet drzewny. Trend ten sprawił, że ceny drewna opałowego i drewna do kominków także poszły w górę, ale kocioł na kawałki drewna plasuje się w rankingu rocznych kosztów ogrzewania budynku zaraz za pompami ciepła, uznawanymi obecnie za rozwiązanie najtańsze. Jeśli nie bierzemy pod uwagę zakupu pompy, ogrzewanie drewnem wysokiej jakości jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.

Jakie warunki spełnia drewno opałowe wysokiej jakości?

  • Jego wilgotność nie może przekraczać 20%, a więc powinno być sezonowane co najmniej dwa lata.
  • Powinno zawierać małą ilość kory oraz być w formie dużych polan.
  • Najmniej substancji smolistych zawiera drewno z drzew owocowych, a najwięcej drewno z gatunków iglastych.

Piec wolnostojący na drewno kominkowe lub drzewo opałowe nie wymaga kotłowni

Pellet drzewny – alternatywa dla drzewa opałowego

Pellet to granulat (o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2–3 cm) tworzony z trocin drzew liściastych oraz iglastych. Pellet drzewny uznawany jest za biomasę (odpady i pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i innych, które łatwo ulegają rozkładowi) i klasyfikowany ze względu na swoją jakość. Wyróżniamy dwie klasy pelletu – EN plus A1 (lepszy) i EN plus A2 (gorszy). Na rynku europejskim wyznacznikiem jakości jest certyfikat DIN PLUS stworzony przez DIN CERTCO. Pellet z takim certyfikatem to materiał ekologiczny.

Do użytku przemysłowego i ogrzewania budynków użyteczności publicznej używa się także pelletu wyprodukowanego ze słomy.

Poznaj ofertę pieców na pellet.

Kotłownia z buforem

Bufor jest opcjonalnym elementem instalacji grzewczych korzystających z ciepła transportowanego przez gorącą wodę, bez względu na typ spalanego w kotle paliwa (gaz, węgiel, drewno, pellet itd.). To po prostu duży zbiornik akumulacyjny na wodę (o objętości od kilkuset do ponad dwóch tysięcy litrów), podłączony w układzie zamkniętym zarówno do rur transportujących gorącą, jak i zimną wodę, które mają za zadanie:

  • magazynowanie nadwyżek ciepła w okresie, kiedy jego podaż przekracza zapotrzebowanie, i oddawanie, gdy ciepła zaczyna brakować,
  • w przypadku wyposażenia systemu grzewczego w wężownicę – funkcjonowanie jako wymiennik ciepła, co umożliwia łączenie ze sobą źródeł ciepła o odmiennym charakterze,
  • umożliwienie instalacji zapewniania ciepła jeszcze przez kilkanaście godzin po wygaśnięciu ognia w palenisku.

Objętość bufora dobiera się do potrzeb energetycznych budynku. Urządzenia te są szczególnie przydatne w przypadku pieców spalających najmniej kaloryczne rodzaje paliwa, które emitują do atmosfery dużą ilość zanieczyszczeń. Dzięki temu, że instalacja grzewcza z buforem jest w stanie zapewnić ciepło jeszcze przez kilkanaście godzin po wygaśnięciu ognia w palenisku, możemy ograniczyć zużycie paliwa (nie zachodzi konieczność kilkukrotnego włączania kotła w trakcie doby lub stałego dosypywania paliwa). Co oczywiste, im mniej zużytego opału, zwłaszcza tego kiepskiej jakości, tym mniej zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery.

Grzejniki szybko się schładzają i tracimy komfort cieplny? Rozwiązaniem jest kotłownia z buforem

Kotły na drewno albo kotły na pellet z buforem ciepła to idealne rozwiązanie, jeśli zbyt często borykamy się z sytuacją, w której przez kilka godzin po rozpaleniu w kotle w domu jest naprawdę gorąco, a potem grzejniki szybko się schładzają i tracimy komfort cieplny.

Schemat kotłowni z buforem

Najprostszy schemat kotłowni z buforem obejmuje: piec (kocioł), bufor, zasobnik ciepła i grzejniki. Bufor działa na zasadzie grawitacji: wlot nagrzanego czynnika grzewczego (wody, mieszaniny glikolu) do bufora musi zostać usytuowany wyżej od wylotu z kotła. Czynnik grzewczy z bufora przepływa przez zasobnik służący do podgrzewania CWU, a następnie dopływa do grzejników ogrzewających pomieszczenie.

Wystudzony czynnik grzewczy przechodzi przez dolną część bufora, a stamtąd wędruje z powrotem do pieca. Kiedy ten ostygnie, czynnik grzewczy znowu przechodzi przez bufor, gdzie ulega nagrzaniu przez ciepłą wodę. Proces trwa aż do chwili wystudzenia cieczy we wnętrzu bufora.

Zgodne z przepisami i funkcjonalne urządzenie domowej kotłowni oraz dobranie sposobu ogrzewania adekwatnego do naszych potrzeb to warunek komfortu termicznego przez długie lata.

Źródła

https://www.extradom.pl/porady/artykul-projekty-domow-z-kotlownia-domy-do-ktorych-chce-sie-wracac

https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/kotlownia-z-buforem

https://domnanowo.pl/dom-mieszkanie/nowoczesna-kotlownia-w-domu-jednorodzinnym-wymagania#Kotlownia_gazowa_na_ogrzewanie_gazowe

https://polskialarmsmogowy.pl/2022/08/pas-sprawdza-ceny-wegiel-spalany-w-kopciuchu-to-najdrozsza-metoda-ogrzewania/

https://www.instalacjebudowlane.pl/11604-23-40-ekoprojekt-2022--co-oznacza-i-jakie-normy-wprowadza.html

https://www.castorama.pl/co-to-jest-pellet-ins-1113344.html

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/19569-systemy-grzewcze-z-uzyciem-bufora-ciepla

https://kb.pl/porady/bufor-ciepla-zasada-dzialania-schemat-instalacji-opinie-potencjalne-oszczednosci/

źródło: artykuł sponsorowany
fot. Pixabay.com Pexels.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ