Dekarbonizacja przemysłu przyspiesza. W oparciu o inwestycje w efektywność energetyczną i odnawialną energetykę rozproszoną
Efektywność energetyczna – filar strategii transformacji i dekarbonizacji przedsiębiorstw przemysłowych
Podstawowym zadaniem zarządzających zakładami przemysłowymi stało się zwiększanie efektywności. Wszelkie działania zmierzające do zapewnienia zakładowi takiej samej produkcji przy mniejszym zużyciu energii (ale też np. ciepła czy wody) będą sprzyjały celom dekarbonizacji. Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności oraz przynosi korzyści dla środowiska poprzez ograniczenie szkodliwych emisji i zanieczyszczeń. Podstawą optymalizacji powinien być audyt, na podstawie którego zostaną zidentyfikowane obszary, gdzie zużywa się najwięcej energii i takie, w których poprawa przyniesie największy efekt oszczędnościowy.
Typowo z efektywnością energetyczną kojarzą się przedsięwzięcia służące jej poprawie, o których mowa w ustawie o efektywności energetycznej. Można za nie uzyskać wsparcie w postaci świadectw efektywności energetycznej. System białych certyfikatów ma duży potencjał, a przemysł chętnie korzysta ze wsparcia partnerów w procesie ich pozyskiwania. Znajdujemy się też w przeddzień końca prac nad rewizją EED i tym samym możemy spodziewać się zmian w ustawie o efektywności energetycznej, co do których należy mieć nadzieję, że będą sprzyjać przemysłowi w przeprowadzaniu transformacji. Jedną z takich pożądanych zmian byłoby rozszerzenie katalogu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w taki sposób, aby obejmował on możliwie szeroki zakres projektów, włączając w to chociażby projekty typu EaaS. Z przychylnym odbiorem spotkają się też z pewnością wszelkie działania usprawniające proces uzyskiwania białych certyfikatów.
Przyszłość przemysłu – zdecentralizowane odnawialne źródła energii
Modernizacje w zakładzie przemysłowym można połączyć z budową źródła OZE (np. panele fotowoltaiczne, biomasa), a cały projekt może być wspierany przez system efektywnego zarządzania energią. Głównym powodem rozwoju energetyki rozproszonej jest postęp technologiczny sprzyjający spadkowi kosztów wytwarzania energii w odnawialnych źródłach, a także chęć wykorzystania lokalnie dostępnych zasobów energii. Póki nie ma w Polsce przepisów promujących powstawanie linii bezpośrednich, rośnie zainteresowanie własnymi źródłami OZE i projektami typu EaaS, określanymi przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej jako najbardziej innowacyjne. Na podstawie umów z partnerami przedsiębiorstwo przemysłowe często nie musi nawet angażować własnego kapitału, przekierowując CAPEX w inne krytyczne obszary działalności. Powyższe wpisuje się w trend rewolucji energetyki rozporoszonej, której rola w miksie energetycznym ma potencjał wzrostowy. Rozwój własnych źródeł energii przez przemysł jest szansą na zachowanie jego przewagi konkurencyjnej poprzez dostęp do tańszej i czystej energii. Kolejnym krokiem naprzód byłoby wprowadzenie przepisów odblokowujących potencjał linii bezpośredniej.
Komentarze