Partner serwisu
01 grudnia 2022

Rok bez precedensu

Kategoria: Aktualności

Kryzys a ciepłownictwo

W przypadku ciepłownictwa również zostały podjęte działania, które miały na celu ochronę klienta końcowego przed drastycznym wzrostem cen, będącym skutkiem m.in. embarga na węgiel z Rosji i tym samym wzrostu jego cen. Głównym kosztem ciepłownictwa właśnie węgiel – jego cena przekłada się na wzrost ceny ciepła u klienta końcowego. Chcąc ochronić odbiorców rząd wprowadził ustawę z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, czyli tzw. ustawę o rekompensatach. Wyznacza ona, zależnie od rodzaju instalacji, rodzaju spalanego paliwa pułapy cenowe dla ceny wytwarzanego ciepła. To kolejna ingerencja państwa w swobodnie działający rynek podyktowana tym, co stało się w gospodarce po agresji Rosji na Ukrainę.

Dziś cała branża funkcjonuje na bardzo wysokich poziomach cenowych i martwi się, jak będzie produkować energię elektryczną i ciepło w trwającym sezonie grzewczym. Moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że gazu nam nie zabraknie. Wskazuje na to i poziom napełnienia magazynów, sprzyjająca pogoda oraz dywersyfikacja kierunków dostaw. Z zaopatrzeniem w węgiel nie powinny mieć problemów duże przedsiębiorstwa ciepłownicze i elektrownie. Trudności mogą pojawić się w małych lokalnych ciepłowniach oraz na rynku detalicznym. ECO na pewno włączy się w pomoc mieszkańcom w zakresie zaopatrzenia w węgiel, zgodnie z nową ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

 

Działania URE

2022 rok przyniósł też duże zmiany w zakresie podejścia do regulacji cen w ciepłownictwie. Urząd Regulacji Energetyki stanął na wysokości zadania. Dynamika i liczba zatwierdzanych taryf i zmian do nich jest bardzo duża. Dziś, kiedy decyzje regulatora oznaczają bardzo często „być albo nie być” dla przedsiębiorstw ciepłowniczych czujemy duże zaangażowanie i odpowiedzialność urzędników. A właśnie zachowanie płynności finansowej i związane z nią zabezpieczenie ciągłości produkcji w zakresie dostaw paliw będą w końcówce 2022 i na początku 2023 roku najważniejszymi kwestiami w branży ciepłowniczej. Jeśli te dwa elementy uda się opanować, to silniejsi dotychczasowymi doświadczeniami będziemy przygotowywać się do kolejnych trudnych sezonów.

 

Izba i przedsiębiorstwa ciepłownicze

Podsumowując rok warto wspomnieć o działaniach prewencyjnych podjętych przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i przedsiębiorstwa ciepłownicze. Intensywniej niż w latach ubiegłych zachęcaliśmy użytkowników ciepła systemowego do zwiększenia efektywności wykorzystania szeroko pojętej energii. ECO zajmuje się edukacją ekologiczną od wielu lat i nieustannie szukaliśmy sposobów wystarczająco dobrych, by zmobilizować konsumentów energii do oszczędzania. Kryzys sprawił, że ta motywacja znalazła się sama. Myślę, że trend do racjonalnego korzystania z energii zostanie z nami na dłużej. I dobrze, bo chociaż mamy dziś inny priorytet, nie możemy tracić z oczu celu nadrzędnego, jakim jest ochrona klimatu. Wciąż aktualna pozostaje kwestia zastępowania zużytych jednostek węglowych innymi technologiami. Gaz pozostaje paliwem przejściowym, jednak trzeba się dywersyfikować, decentralizować, budować systemy wyspowe. Myślę, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się powszechnie dostępnych rozwiązań technicznych, które pozwolą w prosty i efektywny sposób zastąpić wszystkie źródła energii opalane paliwami kopalnymi.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ