Bezpieczeństwo energetyczne na 1. miejscu
Stawiamy na innowacje
Żyjąc w czasach bardzo dynamicznego rozwoju nowych i innowacyjnych technologii, z powodzeniem wykorzystujemy je w naszych jednostkach. Zdajemy sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie rola paliwa węglowego będzie zależna także od stopnia rozwoju czystych, niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii z tego źródła. Dlatego skupiamy się na ciągłym rozwoju i poszukujemy oraz wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu dostosowujemy się do trudnego rynku, w którym zmiany następują bardzo dynamicznie. W sferze projektów badawczo-rozwojowych współpracujemy z wieloma partnerami, których wiedza i doświadczenie stanowią uzupełnienie kompetencji PGE GiEK. Realizujemy projekty badawczo-rozwojowe, których celem jest usprawnienie naszej działalności. Wdrażane innowacje racjonalizatorskie i usprawniające przyczyniają się przede wszystkim do wzrostu efektywności technologicznej i organizacyjnej.
Jubileusze w PGE GiEK
W mijającym roku nasze dwie elektrownie oraz kopalnia obchodziły jubileusze. 75-lecie świętowała Kopalnia Turów – zakład, w którym rozpoczęło się polskie górnictwo węgla brunatnego. Imponującą historię stworzyli pionierzy górnictwa odkrywkowego, a z ich doświadczenia korzystały kolejne pokolenia górniczej profesji. Kopalnia Węgla Brunatnego Turów wraz z Elektrownią Turów stanowią nierozerwalną część Turoszowskiego Kompleksu Energetycznego – tak istotnego elementu bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności naszego kraju.
Elektrownia Turów od 60 lat jest jednym z gospodarczych filarów Dolnego Śląska. Jej historia pokazuje, że niezależnie od okoliczności, w jakich funkcjonowała, zawsze spełniała najostrzejsze wymagania zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Doświadczenia, jakie zdobyła na przestrzeni 60 lat funkcjonowania są gwarancją powodzenia w realizacji dalszych zamierzeń w przyszłości. Jednym z przykładów jest oddany do użytku w ubiegłym roku blok o mocy elektrycznej brutto 496 MW. To nie tylko nowoczesna jednostka mocowa, która spełnia najostrzejsze wymagania środowiskowe. Nowy blok korzystnie wpływa na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w okresie transformacji polskiej energetyki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym.
50-letnią historię ma za sobą Elektrownia Rybnik. To elektrownia kondensacyjna i blokowa o znaczeniu systemowym. Oddział utrzymuje stałą, wysoką dyspozycyjność wytwarzania oraz posiada duże możliwości regulacyjne, a przy tym osiąga znaczną efektywność w redukcji emitowanych zanieczyszczeń.
Kończący się rok był dla branży elektroenergetycznej bardzo wymagający: wojna w Ukrainie, kryzys paliwowy czy transformacja jak nigdy dotąd wpłynęły na energetykę konwencjonalną, która musiała zmierzyć się z najtrudniejszym egzaminem. Jak sobie poradziła spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna? Nasze dwie kopalnie Bełchatów i Turów zapewniały paliwo, a nasze elektrownie: Bełchatów, Turów, Opole, Rybnik i Dolna Odra pracowały pełną parą, by pokryć zapotrzebowanie na energię. Nie zabrakło nam mocy.
Komentarze