Partner serwisu
08 grudnia 2022

Ekologicznie i ekonomicznie dla klientów - EPEC inwestuje

Kategoria: Aktualności

Energia ze słońca, czyli farma fotowoltaiczna

Drugim projektem, który również jest w zaawansowanej fazie realizacji, jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MWp, która powstaje na terenie tzw. Terkawki. Zainstalowane zostaną tutaj panele monokrystaliczne o wysokiej sprawności wynoszącej 20,8% oraz gwarancji liniowej uzysku mocy paneli – tzn. po 25 latach sprawności od wartości początkowej wyniesie nie mniej niż 84,8%. Inwestycja ta będzie kosztować około 7 mln zł.

Także i przy tym projekcie spółka złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę. Aby to uczynić, EPEC opracował Studium Wykonalności oraz pozyskał Decyzję Środowiskową i warunki zabudowy. Ważnym elementem projektu było podpisanie umowy z Gminą Miastem Elbląg na dzierżawę działki, na której stanie farma. Wiosną br. wyłoniono wykonawcę inwestycji w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Spółka wystąpiła do Energi Operator o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a także wystąpiła do URE o wydanie promesy koncesji na wytwarzanie energii eklektycznej. 


Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej to pozytywne efekty ekologiczne 

W ramach tego projektu EPEC zlikwiduje sześć węzłów (stacji) grupowych zlokalizowanych przy ulicach Fromborskiej, Wybickiego, Myliusa, Broniewskiego, Szarych Szeregów i Kłoczowskiego. W miejsce dotychczasowych stacji spółka wykona węzły indywidualne wraz z preizolowanymi sieciami ciepłowniczymi. Dzięki temu straty ciepła na przesyle będą znacznie mniejsze. EPEC wyremontuje również trzy odcinki sieci kanałowej o łącznej długości 1,9 km w rejonie Placu Dworcowego, a także ulic Kłoczkowskiego i Myliusa oraz ul. Sadowej. 

Projekt jest kolejnym krokiem ku unowocześnieniu elbląskiej sieci. Spowoduje także, że ciepło dostarczane przez EPEC będzie jeszcze bardziej ekologiczne – komentuje Andrzej Kuliński. – Likwidacja stacji grupowych pozwoli na redukcję strat ciepła, które teraz obserwujemy. Ponadto każdy z budynków będzie miał własny węzeł cieplny, co pozwoli na bardziej precyzyjne rozliczanie odbiorców ciepła oraz zamawianie takich usług jak Ciepło12.  

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ