Partner serwisu
04 stycznia 2023

Aktualizacja cen ciepła w PGE Toruń po wprowadzeniu nowego Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska

Kategoria: Aktualności

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 listopada 2022 roku wprowadziło możliwość czasowego (do 30 kwietnia 2023 r.) doliczenia do ceny ciepła określonej kwoty, której wysokość zależy od rodzaju wykorzystywanego w jednostce kogeneracji paliwa. W przypadku kogeneracyjnej toruńskiej elektrociepłowni wykorzystującej paliwo gazowej, jest to kwota 30 zł/GJ.

Obowiązujące w 2022 roku ceny ciepła nie pokrywały kosztów jego produkcji. Stąd też PGE Toruń, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podobnie jak wszystkie kogeneracyjne elektrociepłownie, zastosowała mechanizm z obowiązującej od dnia 26 listopada 2022 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska – jako rozwiązanie, które umożliwi częściowe pokrycie kosztów produkcji ciepła. Wprowadzony mechanizm zapewni bezpieczeństwo cieplne Torunia poprzez stabilne i nieprzerwane dostawy ciepła w trwającym okresie ogrzewania.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w grudniu 2022 roku zmianę taryfy dla ciepła dla PGE Toruń. Po zmianie taryfy, ceny ciepła i stawki opłat wzrosły średnio o 23% netto dla odbiorców ciepła zasilanych z sieci ciepłowniczej. Nowe ceny i stawki opłat obowiązują od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Warto dodać, że nowa cena, obowiązująca od 1 stycznia 2023 r., jest wciąż niższa od średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w Art.3 ust. 3 pkt 2 Ustawy z dnia 15 września 2022r. „O szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw”, wynoszącej dla źródeł gazowych 150,95 zł/GJ.

Zmiana cen w taryfie dla ciepła jest efektem bardzo wysokiego wzrostu cen paliw, w tym również gazu i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Konieczne jest, aby elektrociepłownie dostosowały ceny za ciepło do ponoszonych kosztów produkcji, które drastycznie wzrosły w wyniku wojny na Ukrainie. Przypomnę, że PGE Toruń nie kształtuje taryf w sposób dowolny. Podlegają one zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, do którego należy równoważenie interesów Klientów i przedsiębiorstw wytwarzających ciepło. Od tego zależy także bezpieczeństwo cieplne mieszkańców – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Warto podkreślić, że jednostkowe koszty ogrzewania mieszkania zależą nie tylko od ceny ciepła, ale i od jego zużycia, wynikającego z takich czynników jak: typ budynku (m.in. izolacja termiczna, szczelność okien, jakość dachu), warunki  pogodowe  (temperatura, wiatr, wilgotność) oraz potrzeby odbiorców. - Stąd też zachęcamy odbiorców do racjonalnego zarządzania ciepłem w domu i jego oszczędzania. Proste porady jak zużywać mniej ciepła można znaleźć na naszej stronie internetowej – dodaje prezes Robert Kowalski.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ