Partner serwisu
04 stycznia 2023

Aktualizacja cen ciepła w PGE Toruń po wprowadzeniu nowego Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska

Kategoria: Aktualności

Rok 2022 dla PGE Toruń i PGE Energia Ciepła, do której należy toruńska spółka, był pełen nowych wyzwań. PGE Energia Ciepła prowadziła inwestycje w kierunku wykorzystania paliw nisko- i zeroemisyjnych. Ta zmiana pozwoli na dalsze działanie w sposób optymalny kosztowo i zapewniający bezpieczeństwo energetyczne poprzez zdywersyfikowanie dostaw paliw oraz źródeł ciepła i energii.

W Toruniu transformacja energetyczna rozpoczęła się już 5 lat temu, bo tyle lat liczy toruńska kogeneracyjna elektrociepłownia gazowa, która zmieniła system ciepłowniczy miasta. Dzięki wykorzystaniu gazu jako paliwa jest całkowicie bezodpadowa i emituje o 95 proc. mniej dwutlenku siarki i pyłów niż w przypadku wykorzystania paliwa węglowego. Elektrociepłownia, dzięki zróżnicowanym urządzeniom produkcyjnym wykorzystujących gaz, ale także paliwo rezerwowe - olej opałowy, jest gwarantem ciągłości dostaw ciepła zimą i całorocznej produkcji energii elektrycznej. Toruńska kogeneracyjna elektrociepłownia współpracuje w systemie ciepłowniczym z dwoma źródłami OZE - ciepłem geotermalnym i ciepłem z biogazu, co wpływa zarówno na poprawę efektywności całego systemu ciepłowniczego jak i umacnia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla torunian. System ciepłowniczy w Toruniu, dzięki obecności źródeł OZE już teraz spełnia wymogi UE określone na 2026 rok i może być przykładem dla innych systemów ciepłowniczych w Polsce.

Bezpieczeństwo dostaw ciepła w Toruniu utrzymane jest również dzięki regularnym modernizacjom sieci ciepłowniczej. Corocznie, niezależnie od sytuacji i wyzwań, w PGE Toruń modernizowane są sieci ciepłownicze, komory oraz węzły cieplne. W ostatnim roku zmodernizowano i zbudowano ponad 5 km sieci i przyłączy cieplnych. Łącznie w ostatnich 5 latach, podczas których spółka funkcjonuje pod marką PGE, powstało 30 kilometrów nowych sieci ciepłowniczych, 17 kilometrów zmodernizowano niemalże we wszystkich rejonach prawobrzeżnej części Torunia  oraz zbudowano 250 indywidualnych, efektywnych węzłów cieplnych.

Wszystkie te działania pozwolą na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, nieprzerwane dostawy ciepła zimą i w każdy dzień roku dla ponad 100 tysięcy mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego.

źródło: pgeenergiaciepla.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ