Partner serwisu
12 stycznia 2023

10 stopień zasilania

Kategoria: Aktualności

Efektywne zarządzanie energią i oszczędne gospodarowanie mediami to kwestie, które od lat są dla Politechniki Warszawskiej priorytetowe. Podejmujemy szereg działań, aby koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją obiektów były jak najmniejsze, przyczyniając się do stabilnej sytuacji finansowej Uczelni.

10 stopień zasilania

Jeszcze przed znaczącą podwyżką cen za energię elektryczną Politechnika zawarła dwie umowy – na przesył energii na lata 2021-2024 oraz jej zakup w latach 2022-2023. Dzięki zagwarantowanej cenie koszty ponoszone przez Uczelnię w tym okresie są stałe.

Na PW obowiązuje 10 stopień zasilania, co w praktyce oznacza brak ograniczeń w dostawie i poborze energii elektrycznej. Politechnika może pobierać moc do wysokości określonej w umowie.


Aktywni w mocy biernej

Skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną jest tzw. kompensacja mocy biernej, która pulsuje pomiędzy źródłem energii i odbiornikiem, np. transformatorem czy silnikiem.

Przeprowadziliśmy analizę jakości zużycia energii elektrycznej w zakresie optymalizacji poboru energii biernej w naszych obiektach – mówi Andrzej Banasiak, główny specjalista ds. elektroenergetycznych. – Energia bierna, choć niezamieniana na pracę, jest konieczna do funkcjonowania urządzeń. Gdy jest pobierana w nadmiarze, obniża to parametry sieci przesyłowych, a operatorzy wprowadzają dodatkowe opłaty. Kompensacja mocy biernej, pojemnościowej i indukcyjnej, pozwala nie tylko na oszczędności, ale również wydłuża żywotność kabli oraz innych elementów sieci zasilających – wyjaśnia.

Rozwiązaniem jest zatem instalacja urządzeń, które wytwarzają moc bierną w rozdzielniach głównych w poszczególnych budynkach PW. Dzięki temu nie ma potrzeby transportowania jej przez sieć elektroenergetyczną. Takie urządzenia to baterie kondensatorów oraz dławiki indukcyjne.

W 2020 r. wytypowaliśmy punkty poboru energii do montażu układów do kompensacji mocy biernej. Zostały zainstalowane m.in. w Domach Studenckich „Mikrus” i „Riviera”, Gmachach Architektury, Inżynierii Chemicznej, Poligrafii czy budynku Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W grudniu 2022 r. zamontowaliśmy je w Filii PW w Płocku i Domu Studenckim „Wcześniak” – mówi Andrzej Banasiak. – Oszczędności w skali roku wynoszą ok. 130 tys. zł – dodaje.

Kolejne zmniejszenie kosztów przyniosła zmiana mocy umownej (czyli określonej w umowie za prąd) dla wybranych punktów zasilania energetycznego, m.in. w Domu Studenckim „Mikrus”, Instytucie Poligrafii czy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Roczne oszczędności to 125 tys. zł.

Działaniem, które również przyniosło korzyści finansowe, była zmiana grupy taryfowej dla wytypowanych punktów poboru energii.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ