Huawei dostarczy technologie do jednej z największych elektrowni OZE w Europie Środkowo-Wschodniej
W Polsce powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej hybrydowa farma, łącząca elektrownię fotowoltaiczną z elektrownią wiatrową o łącznej mocy 205 MW. Będzie ona zdolna wyprodukować wolumen energii elektrycznej dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych, a w skali roku jej działanie pozwoli uniknąć emisji blisko 160 ton CO2. Do rozbudowy infrastruktury technologicznej instalacji Huawei dostarczy 710 falowników łańcuchowych i 23 stacje transformatorowe. Hybrydowa farma powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie, w województwie wielkopolskim.
Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii zlokalizowanych na terenach pokopalnianych w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszym w Polsce projektem, na tak dużą skalę, łączącym technologie fotowoltaiczne i wiatrowe. Pierwszy etap budowy obejmuje powstanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 193 MWp i elektrowni wiatrowej o mocy 12 MW. W ramach inwestycji, Huawei dostarczy 23 stacje transformatorowe oraz 710 falowników, będących jednym z kluczowych komponentów elektrowni fotowoltaicznej. Zakładany roczny uzysk energetyczny z elektrowni fotowoltaicznej ok. 222 GWh i ok. 47 GWh z farmy wiatrowej. Hybrydowa farma w Kleczewie będzie w stanie wyprodukować wolumen energii elektrycznej pokrywający zapotrzebowanie energetyczne dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych.
Huawei od kilku lat konsekwentnie angażuje się w rozwój nowoczesnej energetyki z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań fotowoltaicznych. Ogromnie się cieszę, że nasze technologie mogą proaktywnie wspierać zieloną transformację Polski w tak kluczowych projektach, jak hybrydowa elektrownia w Kleczewie. To bardzo ważna inwestycja w drodze do pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki i zapewnienia całemu społeczeństwu zielonej, czystej i efektywnej kosztowo energii. – mówi Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
Inwestorem Kleczew Solar & Wind jest Grupa Lewandpol, asset managerem jest firma Ergy, grupa Electrum odpowiada za generalne wykonawstwo oraz implementację regulatora mocy czynnej i biernej – Renedium.
To strategicznie ważny projekt w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki. Zwracaliśmy szczególną uwagę na wybór renomowanych dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw, którzy zapewnią najwyższą jakość oraz efektywną realizację i eksploatację elektrowni. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę między innymi z firmą Huawei, która dała się już poznać na polskim rynku jako niezawodny dostawca wysokiej klasy falowników. – powiedział Marcin Kuprel, Prezes Zarządu Ergy.
Huawei rozwija platformę sprzętową falowników łańcuchowych SUN2000 od 2013 roku. Systemy te posiadają wsparcie dla modułów typu bifacial i systemów podążających za słońcem oraz algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI) na potrzeby zdalnej diagnostyki oraz ograniczenia ryzyka pożarowego. Ponadto rozwiązania Huawei umożliwiają zarządzanie elektrowniami fotowoltaicznymi poprzez zbieranie danych i ich analizę.
Wybór falowników i stacji transformatorowych przez naszych partnerów biznesowych jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości i niezawodności naszej technologii. Inwestycja Kleczew Solar & Wind jest jednocześnie uwieńczeniem wieloletniej, holistycznej współpracy biznesowej, jak również stanowi istotny czynnik do dalszego rozwoju elektrowni hybrydowych. Zaufanie partnerów biznesowych Ergy, Electrum oraz inwestora Lewandpol do naszych produktów napawa nas dumą i stanowi motywację do dalszej pracy, w imię rozwoju bezemisyjnych źródeł energii. Warto zaznaczyć, że falowniki Huawei jako pierwsze w Polsce uzyskały bezterminowo obligatoryjne certyfikaty dla wszystkich falowników fotowoltaicznych. – dodaje Paweł Strzałkowski, Senior Account Representative, Digital Power, Huawei Polska.
Część fotowoltaiczna elektrowni Kleczew Solar & Wind powstaje przy udziale Electrum, Jinko Solar, Budmat i Tele-Fonika Kable.
Komentarze