Partner serwisu
20 lutego 2023

Przetwornica prądu, piła do opału — czyli jak przygotować się do braków prądu i węgla

Kategoria: Aktualności

Drewno opałowe – pozyskiwanie


Nie wszyscy mają szczęście mieszkać w rejonach bogatych w wartościowe rodzaje drewna, dlatego należy wykorzystać to, co jest dostępne na konkretnym terenie. Będą to najczęściej martwe, chore lub powalone drzewa oraz chrust.

Również podczas przycinania drzew rosnących na terenie naszych posesji warto ocenić, czy gałęzie nadają się na opał. Wiele materiału opałowego można zgromadzić, sprzątając swój teren.

Świetnym pomysłem jest wybranie się na spacer, w którym niedawno odbywała się wycinka. Podczas takiego rąbania zwykle zostaje dużo fragmentów drewna, które doskonale nadają się na opał.
Zobacz również: Chrust i drewno opałowe - jaka piła łańcuchowa do przygotowania drewna na opał?


Piła łańcuchowa akumulatorowa – narzędzie obowiązkowe

Chcąc zwiększyć skuteczność i szybkość naszej pracy, a także uniezależnić się od źródeł prądu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Absolutną podstawą w przypadku pozyskiwania drewna opałowego jest zestaw piła łańcuchowa akumulatorowa i pilarka akumulatorowa.Duża piła sprawdzi się przy większych cięciach, natomiast pilarka wystarczy do lekkich prac. Nie zapominajmy o konserwacji sprzętu. Łańcuchy powinny były ostre, prowadnica i zębatka nasmarowane, a mechanizm pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń.


Przetwornica prądu zamiast agregatu?

Przerwy w dostawie prądu lub chwilowy brak prądu nie będą dramatem dla osoby zaopatrzonej w odpowiednie zaplecze energetyczne. Alternatywą dla gniazdka elektrycznego jest w tym przypadku agregat prądotwórczy lub przetwornica samochodowa. Ta ostatnia z prądu stałego (DC) akumulatora o napięciu 12 lub 24 V potrafi wytworzyć prąd przemienny (AC) o napięciu 230 V. Jak się okazuje, może ona stanowić alternatywę dla dużego i mało poręcznego agregatu. Co istotne, jako że nie emituje ona hałasu i spalin, można z niej korzystać nawet w zamkniętych pomieszczeniach (blok, garaż itp.).
W razie dłuższej przerwy w dostawie prądu przetwornicę można podłączyć bezpośrednio do akumulatora samochodowego i odpalić silnik – wtedy zadziała ona na zasadzie agregatu. Jeżeli nie mamy w perspektywie długich i ciężkich prac, a jedynie działanie w nagłych przypadkach, przetwornica będzie jak znalazł.

 

Rąbanie drewna na opał

Podczas rąbania drewna warto oszacować, jakie kawałki palą się najlepiej w naszym piecu lub kominku. Najlepsze i właściwie jedyne rozwiązanie to w tym przypadku metoda prób i błędów. Jeżeli sprawdzimy różne średnice i długości, dowiemy się, co pali się u nas najlepiej i najefektywniej. Nie obejdzie się rzecz jasna bez odpowiednich narzędzi.
Hydrauliczna łuparka do drewna to rozwiązanie ekstremalne, zalecane przede wszystkim osobom zamieszkującym szczególnie wymagające tereny, gdzie zima daje się szczególnie we znaki przez dłuższy czas. Mieszkańcom umiarkowanych rejonów rekomendujemy wysokiej jakości narzędzia ręczne, takie jak solidny topór oraz duży młot do rozłupywania kawałków drzewa. Na podorędziu należy trzymać również siekierkę i piłę ręczną.


Ogrzewanie drewnem – zalety

Drewno opałowe stanowi doskonałe źródło ciepła podczas przerwy w dostawie prądu lub kryzysu energetycznego. Co więcej, może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Choć wybór, rąbanie, transport, przechowywanie takiego drewna wymaga sporych nakładów pracy, w przypadkach szczególnych nie będziemy mieli większego wyboru. Warto zatem być przygotowanym i nie dać się zaskoczyć.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ