Automatyczne przełączniki faz
Automatyczne przełączniki faz to urządzenia cechujące się szybkością działania oraz wysoką bezawaryjnością. Są one niezbędne do utrzymywania zasilania systemów i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, co daje gwarancję ich prawidłowego działania oraz niweluje ryzyko niekontrolowanego wyłączenia tych systemów w wyniku braku zasilania lub spadku napięcia na którejś z faz. Przełącznik to bezpieczne rozwiązanie, które uruchamia się wyłącznie, gdy zachodzi taka konieczność.
Automatyczne przełączniki faz
Przełączniki faz czuwają nad tym, aby była zachowana ciągłość dostarczania energii elektrycznej do odbiornika jednofazowego. Ma to miejsce w przypadku zaniku fazy zasilającej lub odchylenia jej parametrów poza ustaloną normę.
Jeżeli np. faza zasilająca bramę wjazdową ulegnie zanikowi, wówczas dzięki przełącznikowi faz nadal będziemy w stanie dostać się na posesję. W przypadku braku prądu w jednej z faz lub w przypadku zmiany parametrów w sieci zasilającej faza zostanie przełączona na inną (o poprawnych parametrach), co wyeliminuje ryzyko uszkodzenia danego urządzenia lub zapewni mu ciągłość pracy.
Automatyczne przełączniki faz przeznaczone są w głównej mierze do montażu na szynie DIN, co ułatwia ich późniejszą wymianę lub serwisowanie. Wyróżnia się następujące rodzaje przełączników faz:
• z kompatybilnością z agregatami prądotwórczymi (nie każdy poprawnie współpracuje!);
• z nastawialnymi progami zadziałania lub z fabrycznymi nastawami;
• z fazą priorytetową lub bez fazy priorytetowej.
Przełączniki faz pozwalają na podłączenie do urządzenia trzech faz. Na froncie urządzenia znajdują się 3 kontrolki informujące o podłączeniu i poprawności parametrów kolejnych faz. Diody LED wskazują jaka faza zasila obecnie np. mieszkanie.
Jak to działa?
Automatyczny przełącznik faz może zostać podłączony bezpośrednio lub za pomocą styczników o właściwej obciążalności. Wybór wersji podyktowany jest obciążeniem, które ma być przełączane. Dla małych odbiorników (np. w systemach przeciwpożarowych) można stosować przełączniki faz https://www.fif.com.pl/pl/41-automatyczne-przelaczniki-faz, które przełączają za pomocą wbudowanych przekaźników. Przy dużych obciążeniach (np. w serwerowniach) należy stosować przełączniki współpracujące z zewnętrznymi stycznikami i dobrać styczniki do obciążenia.
Jeżeli na danej aktywnej fazie pojawiają się jakiekolwiek zakłócenia i/lub również braku napięcia, wówczas przełącznik przełącza na inną z prawidłowymi parametrami działania, które nie zagrażają podłączonemu urządzeniu. Przełączenie fazy odbywa się w przeciągu od 0.5 do 0.8 sekundy.
Zastosowanie
Rynek oferuje przełączniki faz, których zadaniem jest utrzymanie ciągłości zasilania odbiorników jednofazowych przy użyciu sieci trójfazowej lub trzech odmiennych źródeł napięcia o wspólnym zerze „N”. W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia wszystkich faz jednocześnie w konkretnych modelach przekaźników wykorzystywany jest system wzajemnego elektromechanicznego blokowania styków wewnętrznych.
Przełącznik faz doskonale sprawdza się we współdziałaniu m.in. z oświetleniem podstawowym i awaryjnym, a także z aparaturą medyczną, systemami alarmowymi, instalacjami klimatyzacyjnymi i chłodniczymi, sieciami komputerowymi czy też sieciami telekomunikacyjnymi. Automatyczne przełączniki faz stosowane są w hotelach, zakładach produkcyjnych, szpitalach czy sklepach. Pozwalają one na bezpieczne korzystanie z drogich i zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz systemów w różnych warunkach technicznych.
Jak właściwie dobrać przełącznik faz?
Podczas wyboru odpowiedniego przekaźnika warto odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności na kilka podstawowych pytań:
• Jaka maksymalna wartość natężenia będzie wykorzystywana w zasilanym układzie?
• Jaką maksymalną wartość natężenia obsługuje konkretny przełącznik?
• Czy przełącznik będzie pracował z agregatami prądotwórczymi?
• Czy przełącznik ma wracać do fazy priorytetowej?
Komentarze