Ochrona środowiska — jak zaplanować karierę na tym kierunku studiów?
Planowanie kariery już w trakcie studiów to konieczność, aby na dzisiejszym rynku pracy móc szybko znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. W najlepszej pozycji są specjaliści z doświadczeniem, dlatego podpowiadamy, jak studenci ochrony środowiska powinni podejść do tematu swojej kariery zawodowej.
Wiedza i umiejętności zdobywane podczas studiów, czyli kapitał absolwenta ochrony środowiska
Ochrona środowiska to kierunek studiów, jaki znajdziemy na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu uczelniach publicznych i prywatnych kształcących studentów w różnych miastach kraju. Wydaje się, że to dziś przyszłościowa ścieżka edukacyjna, m.in. z uwagi na pogłębiające się problemy ekologiczne i konieczność wdrażania rozwiązań na skalę przemysłową, które będą zapobiegać nadmiernemu wykorzystywaniu natury.
Kierunek ten ma za zadanie wypuszczać na rynek pracy specjalistów gotowych do planowania, wdrażania i nadzorowania wszelkich działań ukierunkowanych na prowadzenie biznesu, ale w zgodzie z obowiązującym prawem, poszanowaniem natury i zasadami zrównoważonego rozwoju.
Na tym kierunku kształcą się także przyszli inżynierowie. Studentów wyposaża się bowiem w praktyczną wiedzę dotyczącą m.in. tego, w jaki sposób działania człowieka wpływają na glebę, powietrze i wodę oraz jak prawidłowo gospodarować generowanymi odpadami czy uzdatniać i oczyszczać wodę.
Absolwent ochrony środowiska potrafi posługiwać się przyrządami pomiarowymi oraz wykonywać analizy i zarządzać całymi systemami wykorzystywanymi do ochrony środowiska. Taki pracownik doskonale zna przepisy prawa związane z tym zagadnieniem oraz wskazuje ekonomiczną wartość powszechnie stosowanych rozwiązań.
Ochrona środowiska i perspektywy zawodowe — gdzie szukać pracy?
Jeśli student ochrony środowiska chce znaleźć zawód związany z jego kierunkiem kształcenia, powinien rozważać karierę we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach, którym bliska jest ochrona przyrody lub, które muszą dostosować swoje działania do przepisów prawa odpowiadających temu zagadnieniu.
Tak naprawdę perspektywy zawodowe są tutaj całkiem szerokie i obejmują firmy zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Absolwent ochrony środowiska może aplikować do różnych jednostek administracji publicznej działających na różnych szczeblach (od gminnych po wojewódzkie i rządowe). Zatrudnią go również wszelkie przedsiębiorstwa przemysłowe, ale także laboratoria, biura ocen, analiz i ekspertyz.
Będzie cennym pracownikiem w fundacjach i organizacjach proekologicznych, instytucjach zajmujących się edukacją i propagowaniem postaw ochraniających środowisko, a nawet w miejscach takich jak gospodarstwa agroturystyczne. Niemniej umiejętności zdobywane podczas studiów na kierunku ochrona środowiska przydają się także w zupełnie innych dziedzinach.
Absolwent może wykorzystać m.in. analityczne myślenie, czy kwalifikacje niezbędne do przeprowadzania pomiarów, w wielu obszarach niekoniecznie związanych z ochroną środowiska. W portalu GoWork.pl znajdziemy oferty pracy kierowane m.in. do studentów tego kierunku, którzy chcieliby pracować w charakterze specjalisty ds. ochrony środowiska i BHP w firmie przemysłowej, planisty albo urbanisty.
Studencie, testuj rynek już na pierwszym roku!
Zakres możliwości zawodowych dla absolwentów ochrony środowiska jest dosyć szeroki. Niemniej jest kilka uniwersalnych porad, z których powinni skorzystać studenci będący już w trakcie zdobywania swojego wykształcenia albo nawet maturzyści dopiero wybierający uczelnię. Eksperci ds. rekrutacji i osoby zajmujące się badaniem rynku pracy są dziś zgodni, że rozpoczął się okres, w którym w najlepszej pozycji do osiągnięcia sukcesu na polu zawodowym są przede wszystkim doświadczeni specjaliści.
To do nich kierowana jest największa liczba ogłoszeń, to oni mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Skończył się czas, kiedy pracodawcy byli skłonni inwestować w mniej doświadczonych pracowników i oferować kompleksowe pakiety przygotowania do zawodu. Dziś szuka się przede wszystkim samodzielnych osób. Dlatego, niezależnie od tego, w jakim dokładnie kierunku chce się rozwijać dany student ochrony środowiska, powinien zaczynać zdobywać doświadczenie jak najwcześniej.
Na szczęście mnóstwo firm wciąż oferuje elastyczne programy staży i praktyk, które da się pogodzić z nauką na uczelni. Takie formy zatrudnienia to doskonała okazja, aby zdobywać cenione kompetencje i wiedzę i budować CV, które później zapewni znacznie lepszy start kariery. Staże i praktyki studenckie najczęściej wiążą się z niskimi zarobkami lub nawet ich brakiem, ale warto je podejmować w okresie, gdy można jeszcze liczyć na inne wsparcie finansowe (np. rodziny czy uczelni).
Dają one również możliwość do sprawdzania, w których obszarach zawodowych student chciałaby się rozwijać, a które go nie interesują. To bardzo ważny aspekt, jeśli chcemy znaleźć zawód, który zapewni nie tylko dobre zarobki, ale który będziemy także po prostu lubić, a w przypadku studentów ochrony środowiska możliwości są na tyle szerokie, że trzeba testować je jak najwcześniej.
Komentarze