W Katowicach debatują o ochronie środowiska w energetyce, ciepłownictwie i przemyśle
Rozpoczęła się XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł.

W dwa miesiące po szczycie klimatycznym COP24, w Katowicach spotykają się przedstawiciele przemysłu, w tym energetyki i ciepłownictwa, by dyskutować o kwestiach związanych z ochroną środowiska z punktu widzenia reprezentowanych przez siebie branż i o tym, jak sprostać wyzwaniom polityki klimatycznej. Wydarzenie jest kontynuacją konferencji Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie. Jego uczestnicy będą więc wymieniać się opiniami na temat kierunku rozwoju polskiej gospodarki w kontekście zmian, zachodzących w globalnej skali. Zaprezentowane zostaną rozwiązania technologiczne, mające na celu ochronę środowiska w przemyśle, energetyce i ciepłownictwie.
Otwarcie konferencji dokonał Adam Grzeszczuk, Prezes Wydawnictwa BMP, Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty oraz Andrzej Pudło, Prokurent, Krajowy Manager ds Gospodarki Paliwowej Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o
Przyszłość jest teraz, nie jutro
Prezes Wydawnictwa BMP powitał honorowych gospodarzy, licznie przybyłą kadrę profesorską, przedstawicieli firm, którzy podczas dwudniowych obrad zaprezentują rozwiązania w omawianym obszarze. – Środowisko naturalne to dobro ponad wszystko. Jesteśmy zobowiązani, aby przekazać je kolejnym pokoleniom w nie gorszym stanie. Po transformacji gospodarczej lat 60., 70., nad tym środowiskiem należy się pochylić. Będziemy dyskutować m.in. o tym, w jakim kierunku pójść, aby poprawić możliwości bezpiecznego i spokojnego życia na Śląsku i w kraju. - powiedział Adam Grzeszczuk, nawiązując do przełomowych konferencji międzynarodowych, czyli ze szczytów w Kioto, Paryżu i niedawnej, w Katowicach, które miały istoty wpływ na globalną polityką klimatyczną. - Przyszłość nas, naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń jest teraz, nie jutro. Zrozummy potrzeby, przeanalizujmy możliwości, uwolnijmy rozwiązania – zachęcał A. Grzeszczuk.
Wspólne problemy, wspólna sprawa
Następnie głos zabrał Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty, pełniącej w tym roku po raz pierwszy funkcję honorowego gospodarza katowickiej konferencji. – Z BMP współpracujemy od wielu lat przy konferencjach dedykowanych przemysłowi chemicznemu. Wykorzystując to, że wydawnictwo buduje możliwości porozumienia, stwarza i nam platformę spotkań. Te elementy, które mamy wspólne, czyli problemy dotykające nas, jeżeli chodzi o regulacje klimatyczne, dotyczą generalnie przemysłu energochłonnego, a chemia do takiego należy. Mam nadzieję, że uda nam się tu porozmawiać i dyskutować na wiele ciekawych tematów. – powiedział A. Kopeć, życząc zebranym owocnych obrad oraz wykorzystania zdobytej tu wiedzy w codziennym funkcjonowaniu zakładów, jakie reprezentują.
Niepewność to także szanse
– Przyjęliśmy zaszczytną funkcję honorowego współgospodarza z dwóch powodów: nasza misja, którą jest budowa czystego świata, doskonale koresponduje z tematyką dzisiejszej konferencji. Naszą rolą jest transformacja systemu, przyspieszanie zmian, wzrost efektywności wykorzystania zasobów oraz propagowanie inteligentnych, nowatorskich rozwiązań. Trudno dziś powiedzieć, w którym kierunku będą ewoluowały rynki energetyczne, otoczenie prawne, a zmiany są coraz bardziej dynamiczne. Niepewności należy traktować jednak tylko jako zagrożenie, ale także jako szansę. Dlatego w tym kontekście warto się spotykać, wymieniać doświadczeniem, pokazywać rozwiązania i słuchać o innych możliwościach – powiedział Andrzej Pudło, Prokurent, Krajowy Manager ds Gospodarki Paliwowej Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.
XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Ochrona Środowiska Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł odbywa się w dniach 19-20 lutego, w Katowicach. Na wydarzenie składają się debaty eksperckie, panele tematyczne, workshop intelektualny oraz wystawa stoisk.
Organizatorem wydarzenia jest Firma BMP, wydawca „Energetyki Cieplnej i Zawodowej” oraz portalu kierunekENERGETYKA.pl. Funkcję Honorowych Gospodarzy pełnią Grupa Azoty oraz Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. Patronat Honorowy sprawują: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, NCBR oraz NFOŚiGW. Partnerami głównymi są: MEGMAR, MHPS. Partnerzy branżowi: PGNiG Termika, Veolia, LOTOS, Tauron Wytwarzanie. Patronaty merytoryczne objęły: IGCP, TGPE oraz IGEiOŚ. Patronaty naukowe sprawują, AGH, ICHPW, IOŚ-PIP, Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Patronat medialny objęło TVP 3, magazyny „Energetyka Cieplna i Zawodowa” i „Chemia Przemysłowa” oraz portale kierunekenergetyka.pl i kierunekchemia.pl.
Komentarze