Partner serwisu
20 lutego 2019

COP24 i co dalej? - więcej pytń niż odpowiedzi

Kategoria: XIV Konferencja Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł

COP24 i co dalej? - pod takim hasłem odbyła się debata z udziałem ekspertów, podsumowująca pierwszy dzień konferencji w Katowicach.

COP24 i co dalej? - więcej pytń niż odpowiedzi

Eksperci dyskutowali o wyzwaniach, stojących przed przemysłem w kontekście pozyskiwania i konsumpcji energii elektrycznej, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju przy jednoczesnym wypełnieniu wszystkich zobowiązań prawnych, m.in. konkluzji BAT, dotyczących ochrony środowiska.

Punktem wyjścia w dyskusji były efekty ostatniego szczytu klimatycznego dla polskiego przemysłu, energetyki i ciepłownictwa. Poprowadził ją Waldemar Szulc, Dyrektor Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie. Zadawał uczestnikom debaty pytania m.in. o to, kiedy w Polsce przestaną funkcjonować elektrownie systemowe? Czy w Polsce jest prowadzona edukacja ekologiczna? Co zastąpi duże elektrownie systemowe – generacja rozproszona, OZE, czy też magazyny energii? Próbował uzyskać odpowiedzi na pytania o globalne problemy, np. kiedy państwa rozwijające się faktycznie zaczną redukować emisje i zanieczyszczenia pochodzące z energetyki? Kiedy zostaną wdrożone instalacje eliminujące CO2, np. CCS lub ogniwa paliwowe?

Pytanie o kwestie norm emisji energetyki rozproszonej w porównaniu z energetyką systemową wywołało skrajne odpowiedzi. Jakie są granice nakładania obciążeń na przemysł, do jakich może to doprowadzić skutków społecznych, co powiedzieć mieszkańcom regionów, związanych z wydobyciem węgla? Czy w nauce o klimacie mamy do czynienia z faktami, czy kreowaniem rzeczywistość przez PR?- pytań było sporo, stawiali je sami uczestnicy, zgodni jedynie co do tego, że nie ma tu prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Obecnie, w przestrzeni publicznej, trwa dyskusja o trendach, oparta na przypuszczeniach i spekulacjach. Nie są znane jeszcze technologie, które są w stanie zastąpić konwencjonalne źródła energii. O tym, jak będzie wyglądać mix energetyczny zdecyduje tak naprawdę rachunek ekonomiczny.

W dyskusji wzięli udział:

Renata Auchimik, Senior Ekspert, Pion Rzecznictwa i Legislacji Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego

Magdalena Drac-Tatoń, Prezes Zarządu Megmar

Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej w KIG

Adam Gawęda, Senator RP, Zastępca Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Norbert Grudzień, P.O. Prezesa Zarządu, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Zarządzania Majątkiem PGE GiEK

Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A.

Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu IGCP

Aleksander Sobolewski, Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla

Debata odbyła się w ramach w ramach XIV Konferencji Naukowo-Technicznej Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł. Obszerna relacja z dyskusji wkrótce.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ