Partner serwisu
13 marca 2019

ITC PW objął sympozjum patronatem mertorycznym

Kategoria: XXVI Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej objął patronatem merytorycznym XXVI Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników 2019 odbywające się 24-26 kwietnia w Zakopanem.

O Instytucie Techniki Cieplnej

Pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem Instytutu był Profesor Bohdan Stefanowski. Miał On szczególną świadomość niezwykłej wagi badań nauko­wych na uczelni technicznej i poczucie, że do realizacji tych badań konieczne jest tworzenie zespołów wykraczających poza stosunkowo wąskie grona pra­cowników katedr. Taką jednostką, podejmującą duże kompleksowe zadania badawcze, miał być Instytut. Potrzebna była organizacja i dobrze wypo­sażone laboratoria. Nic więc dziwnego, że Profesor swoje działania rozpoczął od stworzenia bazy materialnej Instytutu, wybudowania Gmachu Techniki Cieplnej. Prace budowlane zaczęto w 1951 r., a w 1954 r. pracowni­cy katedr związa­nych z techniką cieplną rozpoczęli przeprowadzkę do nowego budynku. Nie można przecenić roli Profesora w tym przedsięwzięciu. Jego jest wizja archite­ktonicz­na budynku. On pełnił funkcje prawdziwego inspektora nadzoru i On wspomagał budowę prywatnymi środkami finansowymi. Jubileusz 50‑lecia Instytutu to jednocześnie 60 lat istnienia Gmachu Techniki Cieplnej.

Budowa Gmachu ITC trwała 4 lata. Znacznie więcej czasu zajęły zabiegi o formalne powołanie Instytutu, jednostki która nie była typową w strukturze uczelni. W końcu działania Profesora i w tym zakresie zakończyły się sukce­sem. W 1961 r. decyzją Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego powołano „Insty­tut Techniki Cieplnej  w organizacji”.

Los bywa niesprawiedliwy. Profesor Stefanowski, twórca Instytutu, nigdy nie został jego szefem  we wrześniu 1960 r. został zmuszony do przejścia na emeryturę. W tej pierwszej fazie działalności Instytutu jego pracami kierował Profesor Aleksander Uklański. Po kolejnych dwóch latach pokonywania barier biurokratycznych, w 1963 r. nadano Instytutowi statut i powołano na jego dy­rekto­ra Profesora Stanisława Andrzejewskiego.

W dowód uznania zasług Profesora Bohdana Stefanowskiego dla utwo­rzenia i rozwoju Instytutu Techniki Cieplnej w dniu 15.12.1982 r. nadano Instytutowi Jego imię.

Do 1971 r. Instytut był placówką naukowo‑badawczą, wchodzącą w skład Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa równolegle z katedra­mi. W roku 1971, kiedy na Politechnice Warszawskiej wprowadzono powszechną strukturę insty­tutową, działające w ramach Wydziału MEiL katedry, związane z szeroko rozumianą techniką cieplną, weszły w skład Instytutu. Od tego czasu realizuje on zadania zarówno badawcze, jak i dydaktyczne, będąc aktualnie jednym z dwóch instytutów tworzących Wydział MEiL.

Więcej na: itc.pw.edu.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ