Partner serwisu
24 kwietnia 2019

O przyszłości ciepłownictwa w Polsce – rozpoczęło się Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Kategoria: XXVI Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Zarządzanie przedsiębiorstwem ciepłowniczym w obliczu współczesnych wyzwań, ochrona środowiska w ciepłownictwie, optymalizacja procesów wytwarzania i przesyłu, diagnostyka i awarie sieci, paliwa, nowoczesne technologie, przyszłość branży – to tylko niektóre kwestie, jakie będą poruszane podczas XXVI Wiosennego Spotkania Ciepłowników, które odbywa się w dniach 24-26 kwietnia w Zakopanem.

O przyszłości ciepłownictwa w Polsce – rozpoczęło się Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Sympozjum rozpoczął Adam Grzeszczuk, Prezes Wydawnictwa BMP, który przywitał gości i wstępnie scharakteryzował zagadnienia, jakie będą poruszane podczas dwudniowych obrad.

– Będziemy próbowali odpowiedzieć na kilka ważnych pytań dotyczących przyszłości ciepłownictwa i polskiej energetyki w obliczu znaczących przeobrażeń, takich jak założenia polityki energetycznej Polski do 2040 r. czy polityki klimatycznej UE. Chcemy mówić o kierunkach zmian, zastanawiać się, czy mamy do czynienia z ewolucją, transformacją, a może rewolucją w ciepłownictwie? Być może kierunkiem jest rewolucja technologiczna w ciepłownictwie 4.0? – mówił Adam Grzeszczuk.

– Wiosenne spotkanie jest doskonałą okazją do tego, by powiedzieć, że ciepłownictwo wkracza w czas intensywnego rozwoju. Zaszło wiele korzystnych zmian w legislacji, zostaliśmy zauważeni jako element miksu energetycznego. Dziś nie czas już na ewolucję, wchodzimy w okres szybkiej transformacji, choć rewolucję wykluczamy – powiedział na wstępie Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Jako największy producent energii cieplnej w kogeneracji aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na ten temat, pracujemy nad nowym modelem rynku ciepła. Pracujemy ponadto nad rozwiązaniami proklienckimi, abyśmy byli bardziej elastyczni dla klientów – dodał W. Dąbrowski podkreślając, że spółka jest aktualnie w okresie znacznej modernizacji swoich źródeł. – Widzimy potencjał w produkcji chłodu i magazynowaniu energii, ciepła. To przyszłość dla naszej branży – konkludował prezes PGE Energia Ciepła.

– 26. Wiosenne Spotkanie Ciepłowników to długa tradycja. Mamy tu bogaty materiał badawczy, co roku liczba informacji jest imponująca, rośnie liczba wystawców. Jest dla nas dużym zaszczytem, że możemy uczestniczyć w obradach jako partner naukowy. Intensyfikacja współpracy z przemysłem jest jednym z dominujących trendów. Liczymy więc na to, że będziemy mogli znaleźć wspólny język z partnerami przemysłowymi – powiedział prof. Krzysztof Badyda, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej

– Przez długi czas nikt nie wiedział, co to jest ciepło systemowe. Od dwóch lat się to zmienia, wreszcie mamy szerokie spektrum partnerstwa po stronie decydentów, samorządów, Parlamentu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ciepło systemowe ma być dostępne w jak największym zakresie, ale nie może być uciążliwe z punktu widzenia produkcji. Będziemy o tym rozmawiać w szerokim gronie – zaznaczył Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.


Wiosenne Spotkanie Ciepłowników to jedna z największych w Polsce konferencji dla branży ciepłowniczej. Co roku gromadzi najważniejszych przedstawicieli przedsiębiorstw, instytucji oraz świata nauki. W tym roku w wydarzeniu bierze udział ponad 740 uczestników. Sympozjum towarzyszy wystawa stoisk, na której prezentuje się 60 wystawców. W programie jest wycieczka techniczna, branżowe nagrody oraz wykład specjalny w ramach Akademii BMP

Partnerem Strategicznym Sympozjum jest PGE Energia Cieplna S.A. Partnerzy Główni: T Mobile, ABARO. Partnerzy: Yara Environmental Technologies GmbH, Diehl Metering, Kraj, ERC Technik, Partnerzy branżowi: Urząd Dozoru Technicznego, PGNiG Termika S.A., Grupa Veolia w Polsce, ECO S.A. Patronat merytoryczny pełni Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, patronat naukowy Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo BMP, wydawca magazynów branżowych, m.in. Energetyki Cieplnej i Zawodowej oraz portali, m.in. kierunekENERGETYKA.pl.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ