Partner serwisu
10 marca 2020

Sposób na wymagania środowiskowe w energetyce i przemyśle - Panel I

Kategoria: XV Konferencja Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł, 10-11 marca 2020, Katowice

Instalacje oczyszczania spalin, produkcja energii z RDF czy nowoczesne technologie kompozytowe to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas pierwszego panelu technicznego podczas XV Konferencji Naukowo-Technicznej Ochrona Środowiska. Energetyka, Ciepłownictwo. Przemysł. która odbywa się 10-11 marca w Katowicach.

Sposób na wymagania środowiskowe w energetyce i przemyśle - Panel I

Prowadzącym pierwszy panel był Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej z Krajowej Izby Gospodarczej, który rozpoczął od kilku słów nakreślenia sytuacji i tła w którym obecnie się znajdujemy.

Pierwszym referatem w tej sesji była prezentacja "Współwykorzystanie (ang. co-benefit) istniejących instalacji oczyszczania spalin w celu ograniczenia emisji przemysłowych" którą wygłosiła Profesor Maria Jędrusik z Politechniki Wrocławskiej. Pani Profesor mówiła o nowych wyzwaniach środowiskowych w kontekście sposóbów ograniczania nakładów inwestycyjnych. Opowiadała m.in. o wykorzystaniu elektrofiltrów do ograniczania emisji rtęci czy eliminacji ścieków z mokrej instalacji odsiarczania spalin.

"TECHNOLOGIE YARA - Kompleksowe rozwiązanie problemu emisji NOx w energetyce i ciepłownictwie" - to tytuł drugiego referatu, a wygłosił go Piotr Wysocki z firmy Yara Poland Sp. z o.o.. Na początku prezentacji przedstawił działalność firmy skupiając się na rozwiązaniach dla energetyki. Skoncentrował się przede wszytkim na rozwiązaniach SCRu. Jako przykład podał m.in. elektrownię Łaziska, gdzie jako firma wykonali instalację dla 4 kotłów OP650k.

Natępnym wystąpieniem była prezentacja o tytule "Od projektu wdrożeniowego do projektu komercyjnego – hybrydowa instalacja odazotowania spalin.Sposób na wymagania środowiskowe w energetyce IED -> BAT", które wygłosił Robert Żmuda z SBB Energy S.A.. Opowiadał on o modelowym podejściu do procesu hybrydowego odazotowania spalin, od fazy projektowej do oddania do użytku.

Kolejnym referatem była prelekcja o tytule "Wysokosprawna produkcja energii z RDF – zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologii i automatyki" a przedstawiło ją dwóch prelegentów Roman Szerszeń i Mariusz Słoma z firmy Valmet. Opowiadali oni o konretnych wdrożeniań pokazając analizy wyników statystycznych i efekty poszczególnych instalacji.

Piątą prezentacją było wystąpienie Grzegorza Marchewki z Polskiego Rejestru Statków S.A. zatytułowane "Doświadczenia z audytowania systemów zarządzania". W swojej prezentacji mówił między innymi o potencjale doskonalenia różnych obszarów w ramach środowiskowej normy ISO 14001.

"Nowoczesne technologie kompozytowe GRP zwiększające efektywność, bezpieczeństwo i niezawodność produkcji w energetyce i przemyśle" to temat przedostatniego wystąpienia w pierwszym panelu, które wygłosił przedstawiciel firmy Amiblu Poland Sp. z o.o. Adam Wojtala. Wystąpienie rozpoczeło się przedstawieniem różnego rodzaju kompozytów i przejściem do tych stosowanych w energetyce. Głównym zastosowaniem kompozytów w branży energetycznej są rurociągi do transportu wody, która jest niezbędna do funcjonowania każdego zakładu. 

Na zakończenie i podsumowanie tej sesji zaplanowane zostało wystąpienie Herberta Leopolda Gabrysia o tytule "Zielona droga UE – dokąd prowadzi?". Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej.


– Jeśli miałbym odpowiedzieć krótko na pytanie zadane w tytule mojej prezentacji, skwitowałbym to po prostu - nie wiemy. Nie wiemy bo nigdzie nie zostało to dokładnie sprecyzowane" – zaczął swoje wystąpienie Herbert Lepolold Gabryś.

Przedstawiając tabele i wykresy, były Wiceminister Gospodarki pokazywał obecne trendy paliwowo-ekonomiczne w energetyce. Na konkretnych danych przedstawiał relację zmian w miksie energetycznym w stosunku do lat ubiegłych. Pokazywał on także prognozy dotyczące zarówno miksu paliwowego ale również strukturę emisjii.

Panel odbył się w ramach XV Konferencji Naukowo-Technicznej która odbyła się 10-11 marca 2020 r. w Katowicach.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ