Partner serwisu
12 lipca 2021

Najważniejsze zmiany i wyzwania dla ciepłownictwa

Kategoria: XXVIII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

W ostatnich latach doszło do wielu zmian w energetyce, również w przepisach prawa. Która jest tą najistotniejszą? Co może przynieść przyszłość?

Najważniejsze zmiany i wyzwania dla ciepłownictwa

– Z punktu widzenia naszej firmy – dostawcy systemów rurowych – najważniejsze są przede wszystkim duże zmiany zaostrzające przepisy. To z jednej strony dobre, gdyż jako konsument mogę oczekiwać bardziej „zielonego” ciepła. Z kolei jako dostawca odczuwam tu niepokój, z uwagi na zwiększone koszty, obostrzenia, które spoczywają na PEC-ach – mówi Anna Kułach, prezes Radpol S.A. Wg A. Kułach, mogą one w przyszłości ograniczyć inwestycje, na które po prostu zabraknie pieniędzy.

Prezes Radpol S.A. uważa, że powyższe zmiany przebiegają zbyt szybko, by się do nich dobrze przystosować. – I ważne pytanie: czy nas na nie stać? Czy znajdziemy na nie finanse? Powinniśmy rozmawiać, jak przeprowadzić je jak najlepiej, jak najefektywniej, w dłuższej perspektywie – podkreśla, zwracając również uwagę na efektywność, która dotyczy zarówno i wytwarzania, i przesyłu. – W krótkim czasie nie sądzę, że spełnimy wymogi w tym zakresie – zaznacza prezes Kułach.

Mniejsze kotły, na inne paliwa

Grzegorz Szastok, dyrektor handlowy, członek zarządu Sumitomo SHI FW Energia Polska Sp. z o.o. podkreśla, że zmiany prawne z ostatnich lat nie dotykają jego firmy bezpośrednio, jednak poprzez to, że dotyczą klientów Sumitomo, zmieniają i tę spółkę. – Ostatni kocioł węglowy sprzedaliśmy w 2016 r. W ciągu ostatnich lat zmieniły się też paliwa dla naszych kotłów – dziś bazujemy np. na biomasie. Nie buduje się też dużych elektrociepłowni systemowych, a zapotrzebowanie jest na mniejsze jednostki – mówi G. Szastok.

Dyrektor z Sumitomo sądzi, że na przyszłość ciepłownictwa duży wpływ będzie miała Dyrektywa RED II. – Na dniach zostanie przedstawiona kolejna propozycja rewizji. Tam np. pojawić się ma ograniczenie uznawania biomasy leśnej za OZE. To może zrewolucjonizować rynek – ostrzega Grzegorz Szastok, który wskazuje także kolejną zmianę, dostrzegalną już za granicą: – Wiele firm odchodzi od kogreneracji. W Skandynawii np. nie wytrzymuje ona konkurencji np. z fotowoltaiką czy wiatrakami.

Potrzeba digitalizacji ciepłownictwa

– Widać dziś w Polsce mocny kierunek OZE, natomiast równocześnie pojawia się i potrzeba digitalizacji – wskazuje Marek Zając, Chief of Data Science Team, ConnectPoint Sp. z o.o. Podkreśla, że coraz istotniejsze jest zbieranie informacji od konsumentów, gdyż na rynku – jak jeszcze kilka lat temu – nie są decydujący producenci i pogoda. – To klienci będą decydowali, ile ciepła chcą odebrać. Wprowadzamy zatem rozległe systemy informacyjne zbierające dane z węzłów, by zmieniać charakter ich pracy, by generować oszczędności. Kolejny etap to sterowanie zapotrzebowaniem na ciepło dla każdego pomieszczenia w budynku – mówi M. Zając. I konkluduje: – Widzimy duży przyrost zapotrzebowania na dane. Są konieczne, żeby odpowiedzieć na pytanie: czy budować małą kogenerację, czy np. inwestować w kogenerację na gazie. Na to pozwala owa digitalizacja.

***

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Projekt: TRANSFORMACJA. Jakie powinno stać się polskie ciepłownictwo?”, która odbyła się 12 lipca 2021 w ramach XXVIII Wiosennego Spotkania Ciepłowników.

Moderatorem dyskusji była Małgorzata Niestępska, Prezes Zarządu PEC Ciechanów.

Uczestnicy: Wojciech Bujalski, profesor nzw. PW, Instytut Techniki Cieplnej Politechnika Warszawska; Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła S.A.; Anna Kułach, Prezes Zarządu RADPOL S.A.; Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospod. Wod.; Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A.; Grzegorz Szastok, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu Sumitomo SHI FW Energia Polska Sp. zo.o.; Jacek Szymczak, Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie; Marek Zając, Chief of Data Science Team ConnectPoint Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ