Partner serwisu
15 października 2024

Rozpoczął się XVIII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

Kategoria: XVIII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

260 uczestników, 31 stoisk, 35 prezentacji, dwie wycieczki techniczne. Trwa XVIII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej.

Rozpoczął się XVIII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

Mateusz Grzeszczuk, prezes BMP, otworzył konferencję i wprowadził do tematyki dwudniowego spotkania.

– Przygotowaliśmy wiele ciekawych punktów w programie, w którym m.in. omawiać będziemy tzw. Niebieski Ład. Porozmawiamy, jak zużywać mniej wody, jak wykorzystywać ją bardziej efektywnie, jak zagospodarować ścieki. Przybliżymy nowoczesne oczyszczalnie, a w debacie podyskutujemy o analizie ryzyka dla gospodarki wodno-ściekowej – mówił.

Dwóch gospodarzy

Tradycyjnie kongres tematycznie podzielony jest na dwie części – równolegle odbywające się panele: dla przemysłu chemicznego, energetyki, przemysłu ciężkiego oraz dla branży spożywczej. Również zakłady pełniące rolę Honorowych Gospodarzy wydarzenia reprezentują te branże – to Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. oraz Browar Namysłów, należący do Grupy Żywiec.

– To zaszczyt być Honorowym Gospodarzem takiego wydarzenia, które gromadzi wiele osób zainteresowanych tematyką wodno-ściekową, stwarza możliwość do wymiany doświadczeń i dyskusji, do czego serdecznie zapraszam – mówił Dariusz Bednorz, wiceprezes Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A.

– Cieszymy się, że tak wielu z was mogło uczestniczyć we wczorajszej wycieczce technicznej i zobaczyć m.in. naszą oczyszczalnię ścieków, z której jesteśmy tak dumni. To nowoczesny obiekt, pozwalający na spełnienie ciągle rosnących wymogów, w tym konkluzji BAT – dodał wiceprezes Dariisz Bednorz. Podkreślił, że przed polskim przemysłem jeszcze wiele wyzwań w zakresie ochrony środowiska, podkreślił również, że od lat w Grupie Azoty prowadzone są działania w celu ochrony wód podziemnych, a w procesach wykorzystuje się w coraz większym zakresie wódy powierzchniowe oraz opadowe.

– Dla mnie, dla dyrektora browaru, bardzo bliska jest zwłaszcza gospodarka wodna, gdyż piwo w głównej mierze składa się z wody – zaznaczył Jacek Sawicki, dyrektor Browaru Namysłów.

– Bardzo dbamy, by nasz rozwój był zrównoważony: oszczędzamy wodę i wdrażamy nowoczesne rozwiązania w zakresie gospodarki ściekowej, które również państwo zobaczycie, podczas kończącej kongres wycieczki technicznej. W ostatnich latach mocno pracowaliśmy nad zużyciem wody. Dziś wykorzystujemy jej o 30% mniej niż 3 lata temu – podkreślił J. Sawicki uzupełniając, że uzyskano ten wynik nie tylko dzięki inwestycjom, ale przede wszystkim budowaniu świadomości pracowników na wszystkich poziomach.

– Inwestycje powinny następować wtedy, gdy ta świadomość jest wysoka, gdy ludzie rozmawiają o minimalizacji zużycia wody i wdrażają w życie konkretne praktyki – zakończył.

***

Organizatorem XVIII Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej (który odbywa się w dniach 15-16 października we Wrocławiu) jest BMP Sp. z o.o. – wydawca m.in. magazynów Kierunek Chemia, Kierunek Energetyka i Kierunek Spożywczy. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią:  Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. oraz Grupa Żywiec Sp. z o.o. Browar Namysłów.

źródło: BMP
fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ