Partner serwisu
29 kwietnia 2024

Finansowanie transformacji energetycznej

Kategoria: Aktualności

Finansowanie w modelu ESCO

Rośnie zainteresowanie inwestycjami samorządowymi ze strony różnorodnych podmiotów. Wcześniej popularnym modelem było partnerstwo publiczno-prywatne, ale obecnie coraz większą popularność zyskuje model Energy Service Company (ESCO).  

Formuła ESCO reprezentuje nowoczesny sposób współpracy z zewnętrzną firmą, który umożliwia modernizację energetyczną przedsiębiorstwa bez konieczności ponoszenia własnych nakładów finansowych. Termin „ESCO” stanowi skrót od „Energy Service Company”. 

Współpraca z firmą ESCO opiera się na kontraktach wykonawczych, w ramach których wykorzystuje się zasoby finansowe firmy ESCO. Model opisywanej współpracy to rozwiązanie charakteryzujące się szeregiem korzyści. Główną zaletą jest fakt, że przedsiębiorstwo decydujące się na modernizację energetyczną przy wsparciu ESCO unika ryzyka inwestycyjnego. Współpraca z firmami ESCO często jest preferowana przez instytucje publiczne, ale równie dobrze sprawdza się jako rozwiązanie dla przedsiębiorstw prywatnych, które dążą do zoptymalizowania kosztów energii i zwiększenia swojej rentowności poprzez oszczędności.

Omawiany mechanizm finansowania stanie się jeszcze bardziej interesujący w przyszłości. W najbliższym czasie bowiem zliberalizowane mają zostać przepisy regulujące dostęp do europejskich długoterminowych funduszy inwestycyjnych. To pozwoli indywidualnym inwestorom lokować swoje środki w projektach infrastrukturalnych związanych z transformacją energetyczną. 

***

Transformacja energetyczna będzie z całą pewnością kosztowna. Z biegiem czasu wydaje się jednak, że pozyskiwanie środków na ten cel stanie się coraz łatwiejsze. Pomimo wyzwań związanych z finansowaniem, rosnące zaangażowanie inwestorów oraz wprowadzane inicjatywy polityczne i unijne sprzyjają perspektywie ułatwienia dostępu do funduszy na projekty ekologiczne. To wskazuje, że w przyszłości może być łatwiej osiągnąć cele związane z zieloną transformacją, zwiększając jednocześnie atrakcyjność inwestycji ekologicznych.

1. Raport Klimat Rosnących Strat, Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i w transformacji energetycznej, PIU, Rok 2023.
2. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) Załącznik do uchwały nr 22/2021 Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2021 r.
3. Szerzej, zob. https://www.feniks.gov.pl/
4. Szerzej zob. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/nabory/

Autorem artykułu jest Michał Pater - associate w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, Zespole Infrastruktury kancelarii JDP Drapała & Partners.

Artykuł ukazał się w magazynie Kierunek Energetyka 2/2024, który dostępny jest pod linkiem.

źródło: Kancelaria JDP
fot. 123rf / Kancelaria JDP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ