Partner serwisu
04 września 2014

Planowanie inwestycji metodą Front-End Loading

Kategoria: Inwestycje

Koncepcja projektu

Celem fazy koncepcyjnej jest określenie strategicznych i handlowych celów projektu. Na tym etapie definiowane są założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji, a więc szacunkowe nakłady, dostępne technologie oraz podstawowe parametry techniczne. Wykonywana jest również analiza ryzyka. Jednym z podstawowych dokumentów, który powstaje w ramach fazy koncepcyjnej jest plan realizacji inwestycji (Project Execution Plan) zawierający:

• opis planowanych rozwiązań technologicznych, technicznych i funkcjonalno-przestrzennych,
• schematy blokowe,
• zestawienie podstawowych urządzeń wraz z wyszczególnieniem ich producentów oraz podaniem czasu realizacji dostaw,
• opis przewidywanej struktury organizacyjnej projektu po stronie inwestora wraz z określeniem zadań przypisanych do poszczególnych stanowisk,
• metodologię realizacji projektu, uwzględniającą m.in. sposób wyłaniania poddostawców i podwykonawców,
• planowany harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji inwestycji,
• wstępne zestawienie nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych,
• strukturę podziału prac (Work Breakdown Structure diagram),
• plan zarządzania ryzykiem.

Na etapie koncepcji wymagane jest osiągnięcie 4. klasy dokładności kosztorysowania wg klasyfikacji AACE International, mieszczącej się w przedziale średnio od -25% do +30%.

Po zakończeniu fazy koncepcyjnej inwestor podejmuje decyzję o kontynuacji prac lub zakończeniu projektu.

Faza optymalizacji

Celem drugiej fazy projektu (pre-FEED) jest wybór najkorzystniejszej metody osiągnięcia celów założonych na etapie koncepcji. Jest to realizowane poprzez analizę i optymalizację możliwych rozwiązań technicznych.

Fazę optymalizacyjną rozpoczyna się od przeglądu i analizy materiałów powstałych w fazie koncepcyjnej, po której organizowane jest spotkanie z inwestorem, mające na celu zatwierdzenie koncepcji (Project Concept Validation Workshop).

W oparciu o wcześniejsze uzgodnienia opracowuje się wymagania projektowe dla każdej z branż (Basis of Design). Przygotowywane są opisy funkcjonalne obiektów i instalacji, schematy ideowe, bilanse, dobory urządzeń, wymagania dotyczące niezawodności, a także rezerwowania poszczególnych urządzeń i instalacji oraz opisy wymagań dotyczących sposobu prowadzenia prac remontowych (dostęp do poszczególnych urządzeń, możliwości posadowienia urządzeń dźwignicowych itp.), zabezpieczenia terenu, powierzchni poszczególnych budynków itp.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ