Partner serwisu
04 września 2014

Planowanie inwestycji metodą Front-End Loading

Kategoria: Inwestycje

Zakres prac projektowych realizowanych wg metodologii Front-End Loading w wielu aspektach wykracza poza tradycyjny zakres prac oczekiwany od wykonawcy studium wykonalności inwestycji oraz projektu wstępnego, budowlanego i podstawowego w polskich realiach projektowych. W wielu elementach obejmuje on również działania, jakich w polskich warunkach oczekuje się od inżyniera kontraktu. Ma to odzwierciedlenie w dużym zaangażowaniu personelu projektanta – przyjmuje się, że koszt wykonania dokumentacji pre-FEED i FEED stanowi, w zależności od wymagań inwestora, od 40% do 60% wszystkich wydatków związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej dla danej inwestycji. Dla porównania, łączny koszt wykonania projektu koncepcyjnego i budowlanego nie przekracza zazwyczaj 30% całkowitej wartości dokumentacji projektowej.

Dlaczego to się opłaca?

Koszt dokumentacji wykonywanej w ramach procesu Front-End Loading może stanowić od 1% do 7% łącznych nakładów inwestycyjnych. Niemniej jednak, za tę cenę inwestor uzyskuje komplet dokumentów niezbędnych do podjęcia ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji, uwzględniający analizę ryzyka, raport oceny oddziaływania na środowisko, dokumentację wymaganą do uzyskania pozwolenia na budowę oraz specyfikacje zakupowe. Ponadto, powierzenie kompletu prac projektowych jednemu wykonawcy i zapewnionadzięki temu ciągłość projektowania może również w istotny sposób skrócić długość fazy projektowania.

Warto podkreślić, że analizy i prace projektowe stanowią zaledwie kilka procent nakładów inwestycyjnych, a ich jakość oraz dokładność decyduje o wartości całego przedsięwzięcia. Dodatkowe koszty związane z zastosowaniem metodologii FEL są niewielkie w porównaniu do alternatywnych wydatków niezbędnych do wprowadzenia zmian w późniejszym etapie inwestycji – dlatego w tym obszarze nie warto oszczędzać, bo jest to jedynie pozorna oszczędność. Wysokiej jakości projekt może generować oszczędności na etapie wykonawstwa inwestycji wielokrotnie wyższe niż wartość całej umowy dotyczącej projektowania.

***

Podsumowując, można stwierdzić, że:
• Metodologia Front-End Loading obejmuje trzy fazy projektu:
- faza 1 – koncepcja, w ramach której określane są cele strategiczne i handlowe projektu oraz założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji.
- faza 2 – optymalizacja (pre-FEED), mająca na celu wybór optymalnej metody osiągnięcia celów założonych na etapie koncepcji.
- faza 3 – projektowanie (FEED), obejmująca uszczegółowienie wybranego rozwiązania technicznego, przygotowanie specyfikacji zakupowych oraz uzyskanie wymaganych zgód i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.
• Komplet dokumentów, jaki otrzymuje inwestor od autorów dokumentacji projektowej wykonywanej wg metodologii Front-End Loading, obejmuje nie tylko wszystkie istotne elementy wykonywane w systemie projektowania stosowanym w Polsce w ramach projektu wstępnego (koncepcyjnego), budowlanego i podstawowego, ale także szereg dodatkowych analiz i opracowań pozwalających znacznie precyzyjniej ocenić i skwantyfikować ryzyko techniczne i finansowe związane z realizacją projektu, co jest niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji.
• Łączny koszt dokumentacji wykonywanej w ramach procesu Front-End Loading może stanowić od 1% do 7% łącznych nakładów inwestycyjnych; niemniej jednak wysokiej jakości projekt może generować oszczędności na etapie wykonawstwa inwestycji wielokrotnie wyższe niż wartość całej umowy dotyczącej projektowania.
• Zaletą stosowania metodologii Front-End Loading jest możliwość skrócenia procesu projektowania i czasu realizacji inwestycji, a także oszczędności
wynikające z wprowadzania zmian we wczesnej fazie projektu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ