Partner serwisu
04 września 2014

Planowanie inwestycji metodą Front-End Loading

Kategoria: Inwestycje

Front-End Loading a tradycyjne projektowanie

W Polsce pojęcie projektu budowlanego zostało wprowadzone obecnie obowiązującą Ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Powinien on zawierać:
• projekt zagospodarowania działki lub terenu,
• projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia,
• w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.

Projekt wykonawczy został z kolei opisany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r., jako jeden z elementów dokumentacji projektowej służącej do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę. Zgodnie z rozporządzeniem projekty wykonawcze powinny uzupełniać i uszczegóławiać projekt budowlany w zakresie i stopniu dokładności niezbędnym do sporządzenia przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, przygotowania oferty przez wykonawcę i realizacji robót budowlanych. Co ciekawe, rozporządzenie to zostało wydane jako przepis wykonawczy do ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP), a nie do ustawy Prawo budowlane. Paradoksem jest więc, że dla prac zlecanych poza procedurą określoną w ustawie PZP nie istnieją wymogi prawne dotyczące formy i treści projektu wykonawczego.

To, że ustawa Prawo budowlane ogranicza się tylko do projektu budowlanego, nie oznacza jednak, że nie jest możliwe stosowanie innych rodzajów opracowań projektowych – pozostaje to do ustalenia pomiędzy inwestorem i projektantem.

Izba Projektowania Budowlanego zaleca stosowanie w procesie inwestycyjnym następujących etapów opracowania dokumentacji projektowej:
• prace przedprojektowe, obejmujące koncepcje wstępne oraz opracowanie materiałów do wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
• studium wykonalności inwestycji, będące podstawą do podjęcia decyzji o realizacji projektu,
• projekt wstępny lub koncepcyjny, będący podstawą do podjęcia decyzji o wyborze rozwiązań technicznych i wykonania projektu budowlanego,
• projekt budowlany, będący dokumentem formalnoprawnym oraz podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę,
• projekt podstawowy, będący głównym opracowaniem, przedstawiającym rozwiązania projektowe,
• projekt wykonawczy, uwzględniający warunki zawarte w uzyskanym pozwoleniu na budowę i będący uszczegółowieniem projektu budowlanego lub podstawowego oraz służący wykonawcom do prowadzenia robót, a zamawiającemu do wyegzekwowania realizacji inwestycji zgodnej z projektem,
• projekt powykonawczy, będący zbiorem dokumentów obejmującym: pozwolenie na budowę z załączonym projektem budowlanym, dzienniki budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, opisy i rysunki z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz operatami geodezyjnymi i geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ