Partner serwisu
04 września 2014

Planowanie inwestycji metodą Front-End Loading

Kategoria: Inwestycje

Równolegle do fazy FEED dla wybranych rodzajów prac budowlanych inwestor może wymagać wykonania projektów wykonawczych. Dotyczy to robót, które powinny być rozpoczęte niezwłocznie po podjęciu ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji, a więc przygotowania terenu, wykonania rozbiórek, przekładek, przyłączy, budowy dróg tymczasowych itp.

Niezależnie od dokumentacji projektowej, w ramach FEED przygotowuje się specyfikacje zakupowe dla poszczególnych pakietów uzgodnionych z inwestorem. Mogą to być zarówno specyfikacje przetargowe na wybór wykonawcy konkretnego pakietu „pod klucz” w formule EPC, jak i na dostawę kluczowych urządzeń, które są wyłączane z dostawy wykonawcy EPC. Urządzeniami takimi mogą być np. turbiny gazowe, kotły odzysknicowe, turbiny parowe itp. Projektant może również czynnie uczestniczyć w wyborze dostawców i wykonawców, odpowiadając na ich pytania, oceniając oferty, uczestnicząc w negocjacjach czy przygotowując rekomendacje dla inwestora.

Na etapie FEED wykonywane są następujące dokumenty i opracowania:

• raport oceny oddziaływania na środowisko,
• analizy HAZID/HAZOP,
• wymagania dotyczące systemu kontroli jakości QA/QC, zestawienie nakładów inwestycyjnych, którego dokładność powinna mieścić się 2. klasie wg wymagań AACE International (średnio od -5% do +10%),
• zestawienie kosztów eksploatacyjnych uwzględniające harmonogramy remontowe kluczowych urządzeń,
• szczegółowy harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji inwestycji.

Inwestor może też oczekiwać od projektanta wykonania szeregu dodatkowych opracowań i analiz, np. wymagań dotyczących organizacji budowy, planu rozruchu, planu organizacji służb eksploatacyjnych i remontowych, założeń dotyczących systemu CMMS itp.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ