Ruszyło Wiosenne Spotkanie Ciepłowników 2025 w Zakopanem
900 uczestników, 130 ciepłowni, 79 wystawców i 48 prezentacji – ruszyła jedna z najważniejszych konferencji sektora ciepłowniczego w Polsce.

W Zakopanem rozpoczęła się 32. edycja Wiosennego Spotkania Ciepłowników, organizowana przez BMP – wydarzenie, które gromadzi przedstawicieli branży, ekspertów i decydentów z całego kraju, by wspólnie dyskutować o przyszłości ciepłownictwa w obliczu ogromnych wyzwań ekonomicznych, technologicznych, regulacyjnych i społecznych.
Wydarzenie otworzył Mateusz Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, podkreślając, że według danych Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej transformacja ciepłownictwa do 2050 r. może wymagać nawet 500 miliardów złotych nakładów inwestycyjnych.
– Polskie ciepłownictwo znajduje się dziś na historycznym zakręcie – zmaga się z wyzwaniami ekonomicznymi, technologicznymi, społecznymi, prawnymi i regulacyjnymi – podkreślał M. Grzeszczuk. – Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Czy potrafimy jako sektor mówić jednym głosem? Czy potrafimy połączyć ekonomię z ekologią? Jak przeprowadzić transformację ciepłownictwa? Na te pytania postaramy się poszukać odpowiedzi w czasie dwóch dni w Zakopanem – zaznaczył prezes BMP, a następnie krótko omówił program wydarzania.
Uczestników powitała także Aneta Pecyna-Doktór, wiceprezeska firmy Unisoft (spółka pełni rolę Sponsora i Mecenasa Gali )
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy się tu spotkać. Jadąc wczoraj do Zakopanego zastanawiałam się, jakie korzyści osobiste osiągnę uczestnicząc w tym sympozjum. Pomyślałam od razu o inspirujących spotkaniach, jakie z pewnością będę miała okazję tu odbyć. I takich rozmów również państwu życzę.
Program obejmuje 6 paneli tematycznych, 3 debaty i liczne studia przypadku – m.in. na temat efektywności kogeneracji, integracji z OZE, zrównoważonych paliw, a także inteligentnego zarządzania ciepłem. Tegoroczne wydarzenie to także miejsce na prezentację partnerstw – m.in. współpracy PGE Energia Ciepła i Grupy GPEC przy transformacji energetycznej w Gdańsku.
W programie znalazła się następująca tematyka:
- PANEL WPROWADZAJĄCY: Ciepło na drodze do neutralności klimatycznej
- PANEL I: Ciepło z kogeneracji: efektywność i klimat
- PANEL II: Ciepło inteligentnie zarządzan
- PANEL III: Ciepło innowacyjne – synergia technologii, ekologii i ekonomii
- PANEL IV: Ciepło w harmonii z OZE
- PANEL V: Ciepło ze zrównoważonych paliw
- PANEL VI: Ciepło bez problemów: case study
- DEBATA: Ciepło - cena jego transformacji według największych spółek ciepłowniczych
- DEBATA: Ciepło w centrum - czy zachodzi równowaga między wyzwaniami a legislacją?
- DEBATA: Ciepło w okresie transformacji - wielkie wyzwania małych i średnich spółek ciepłowniczych
Wiosenne Spotkanie Ciepłowników to nie tylko miejsce wymiany wiedzy, ale i przestrzeń do budowania wspólnej strategii dla bezpiecznego, efektywnego i nowoczesnego ciepłownictwa w Polsce.
***
XXXII Sympozjum Naukowo-Techniczne Wiosenne Spotkanie Ciepłowników odbywa się w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. w Zakopanem. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca m.in. magazynu Kierunek ENERGETYKA.
Komentarze