Gaz zamiast węgla – nowe źródło ciepła w Kaliszu
Program inwestycyjny w aktywa ciepłownicze Grupy Energa w Kaliszu osiągnął kluczowy kamień milowy – odebrana do eksploatacji została kotłownia rezerwowo-szczytowa (KRS) o mocy cieplnej ok. 50 MWt. To pierwsze z dwóch nowych źródeł, które docelowo zastąpią w Elektrociepłowni Kalisz obecnie eksploatowane tam jednostki węglowe.

– Transformacja energetyczna to nie tylko rozwój OZE, modernizacją sieci dystrybucyjnych czy budowa niskoemisyjnych źródeł bilansujących. To także inwestycje w tak ważny obszar, jak ciepłownictwo. Tak samo jednak, jak w produkcji energii elektrycznej, również w generacji ciepła na sile przybierają nowe trendy. Realizacja projektu kotłowni rezerwowo-szczytowej w Kaliszu to dla Grupy Energa kolejny krok w stronę zrównoważonego i przyjaznego środowisku ciepłownictwa, zabezpieczający jednocześnie potrzeby cieplne mieszkańców miasta – podkreśla Sławomir Staszak, Prezes Zarządu Energi SA.
Umieszczony na dwóch kondygnacjach układ składa się z trzech gazowych kotłów wodnych: dwóch o mocy ok. 20 MWt każdy oraz jednego o mocy 10 MWt. Zostały wyprodukowane przez firmę Bosch – producenta przemysłowych kotłów parowych i wodnych – i przetransportowane do Kalisza z fabryk w Niemczech i Austrii. Nowe urządzenia zlokalizowano w istniejącej, zmodernizowanej części zakładu, która wcześniej mieściła dwa kotły węglowe typu WR-25, nieczynne odpowiednio od 2002 i 2015 roku.
Docelowo, po oddaniu do eksploatacji, nowa kotłownia będzie zapewniała produkcję w szczycie zapotrzebowania przez system ciepłowniczy w Kaliszu. Według szacunków, KRS w takim trybie pracy może rocznie wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej w postaci gorącej wody.
– Energa Kogeneracja zapewnia ciepło dla większości obszaru Kalisza. Prowadzona tu inwestycja, której kluczowy etap właśnie się zakończył, ma dla nas znaczenie strategiczne. Dzięki niej zyskamy stabilność energetyczną, ale również zapewnimy spadek emisji szkodliwych pyłów. Jakość powietrza znacząco się poprawi, co podniesie komfort życia. Cieszę się, że możemy dziś obejrzeć pierwsze efekty prowadzonych od wielu miesięcy prac, które realnie wpłyną na wydajność systemu ciepłowniczego w mieście. Działania spółki w zakresie modernizacji źródeł wpisują się w politykę Miasta Kalisza dotyczącą zaopatrzenia w ciepło, a związaną chociażby z poszukiwaniem zasobów geotermalnych – mówi Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.
Równolegle z oddaniem KRS do eksploatacji, Energa Kogeneracja prowadzi rozruch układu kogeneracyjnego silników gazowych o łącznej mocy cieplnej ok. 20 MWt i elektrycznej ok. 20 MWe, które pełnić będą rolę podstawowych jednostek w Elektrociepłowni Kalisz. Rozpoczęte testy, wraz z ruchem regulacyjnym i próbnym, , oznaczają ostatnią prostą przed oddaniem silników do eksploatacji. Planowane jest to na trzeci kwartał 2025 roku.
Niskoemisyjne źródła przyszłością produkcji ciepła
Dzięki zakończeniu programu inwestycyjnego, do 2030 roku Elektrociepłownia Kalisz ostatecznie odejdzie od spalania węgla. Będzie to początek nowego etapu dla bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców miasta, a zarazem kolejny krok na drodze sukcesywnego zmniejszenia emisyjności aktywów wytwórczych Grupy Energa.
Obok KRS i układu kogeneracyjnego, w Elektrociepłowni Kalisz funkcjonować będą jeszcze dwa węglowe kotły wodne, które pozostaną w dyspozycji ruchowej do końca 2029 roku. Ich rola będzie jednak ograniczała się do optymalizacji pracy nowych jednostek gazowych lub do zabezpieczenia systemu w sytuacjach awaryjnych.
Energa Kogeneracja dysponuje własnymi aktywami ciepłowniczymi w czterech lokalizacjach: poza Kaliszem także w Elblągu, Żychlinie i Wyszogrodzie. Jej spółkami zależnymi są Energa Ciepło Kaliskie, posiadająca Ciepłownię Rejonową w Kaliszu (ok. 58 MWt) oraz Energa Ciepło Ostrołęka, działająca w Ostrołęce.
Komentarze