Partner serwisu
08 kwietnia 2025

Inteligentna sieć ciepłownicza - współpraca Fortum i Vector Smart Data

Kategoria: Aktualności

Fortum wdraża nowe technologie telemetryczne, które umożliwią monitorowanie i sterowanie pracą urządzeń podłączonych do sieci ciepłowniczej i zainstalowanych w budynkach oraz zarządzanie dystrybucją ciepła w sieci ciepłowniczej. W efekcie, odbiorcy będą mieć niezawodne dostawy ciepła do swoich budynków i większy komfort użytkowania.

Inteligentna sieć ciepłownicza - współpraca Fortum i Vector Smart Data

W ramach umowy Vector Smart Data dostarczy Fortum kompleksowe rozwiązanie oparte na telemetrii i zaawansowanej analizie danych, obejmujące platformę do zarządzania danymi i urządzenia pomiarowo-regulacyjne. Dzięki nowemu systemowi Fortum będzie mogło dynamicznie dostosowywać parametry swojej sieci ciepłowniczej w czasie rzeczywistym. System dostarczony przez Vector Smart Data będzie zbierał i analizował dane dotyczące temperatury, ciśnienia oraz zużycia energii, umożliwiając automatyczne sterowanie węzłami cieplnymi. Takie podejście pozwoli na optymalizację pracy całej infrastruktury, zwiększając efektywność energetyczną oraz poprawiając komfort odbiorców.



Cyfryzacja i optymalizacja w skali makro

Projekt obejmuje agregację imponującej ilości danych:

  • 130 000 pomiarów z urządzeń na minutę (187 milionów dziennie, 68 miliardów rocznie),
  • 2 miliony parametrów telemetrycznych na minutę (ponad bilion rocznie),
  • wdrożenie i obsługę około 120 000 urządzeń (w tym 17 000 modułów telemetrycznych, 9 000 regulatorów, 26 000 ciepłomierzy i 8 000 optymalizatorów temperatury zewnętrznej).

Moduły do zdalnego pomiaru i sterowania pozwalają na dwustronną komunikację z urządzeniami Fortum. Montowane są nie tylko na sieci i węzłach cieplnych, ale także w samych budynkach – mówi Józef Augustynów dyrektor ds. digitalizacji Fortum. - Dostajemy odczyt parametrów co minutę i dzięki nowoczesnym technikom przetwarzania danych, możemy bardzo szybko i precyzyjne zarządzać siecią. Dzięki temu dostarczamy klientom usługi najwyższej jakości i możemy udoskonalać nasze usługi cyfrowe – podsumowuje.

Realizacja projektu pozwoli znacząco zwiększyć częstotliwość odczytu danych z poszczególnych elementów naszej infrastruktury. Dane o pracy sieci w czasie rzeczywistym pozwolą nam przeliczać i analizować aktualne warunki eksploatacji naszych systemów ciepłowniczych i wyznaczać optymalne parametry pracy sieci w danej chwili i w każdym jej punkcie, stając się kluczowym narzędziem informatycznym do sterowania siecią, obniżając w ten sposób straty w przesyle ciepła, które stanowią największy koszt funkcjonowania operatora systemu ciepłowniczego – dodaje Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.


Korzyści dla odbiorców

Dzięki nowej technologii, nadzór nad dostawą ciepła do budynku będzie bardziej efektywny, pozwalając na wykrywanie i eliminowanie potencjalnych nieprawidłowości zanim staną się one odczuwalne dla odbiorów ciepła. Optymalizacja pracy całego systemu pozytywnie wpłynie na koszt dostarczonego ciepła i na optymalne wykorzystanie energii w całym budynku, co zapewnieni komfort cieplny oczekiwany przez mieszkańców.


Zalety rozwiązania

  • Oszczędność energii – zmniejszenie strat przesyłowych i optymalizacja pracy systemu.
  • Niższe koszty dla odbiorców – lepsze dopasowanie zużycia do potrzeb użytkowników.
  • Mniejsze emisje CO₂ – redukcja zużycia paliw kopalnych dzięki efektywniejszej gospodarce cieplnej.
  • Poprawa jakości usług – stabilniejsze dostawy i mniej awarii.
  • Usługi dodatkowe – możliwość rozwoju cyfrowych usług dodatkowych dla klientów końcowych.


Perspektywy rozwoju

W kolejnych etapach projektu planowane jest wprowadzenie zaawansowanych algorytmów analitycznych i narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, które pozwolą na dalszą optymalizację zarządzania siecią ciepłowniczą.

Jesteśmy dumni, że Vector Smart Data uczestniczy w przełomowym projekcie modernizacji systemu telemetrycznego Fortum. Wdrożenie kompleksowego rozwiązania, które obejmuje platformę software oraz różnorodne urządzenia sterujące i pomiarowe, potwierdza nasze kompetencje w obszarze inteligentnych systemów zarządzania danymi twierdzi Bartosz Kajut prezes zarządu Grupy Vector Smart Data.  – Wierzymy, że  nasze rozwiązanie umożliwi Fortum znaczną optymalizację pracy sieci ciepłowniczej, co przełoży się na realne korzyści dla mieszkańców. Możliwość ciągłego monitorowania zużycia ciepła i świadomego zarządzania komfortem cieplnym staje się dziś standardem. Dzięki technologiom Vector SMART DATA te cele są w pełni osiągalne. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych etapów współpracy z Fortum, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji otworzą nowe perspektywy w zarządzaniu energią cieplną – dodaje.

Pierwsze dane z urządzeń telemetrycznych Vector Smart Data spłyną do Fortum w wakacje tego roku, planujemy pełne wdrożenie nowego systemu na 2026 rok.

 

 

źródło: informacja prasowa Fortum
fot. Fortum
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ