Fortum podsumowuje sezon grzewczy 2024/2025 w Częstochowie
Fortum dostarczyło mieszkańcom Częstochowy 1,5 mln GJ ciepła, przeprowadziło 92 nowe inwestycje i remonty za łączną kwotę ponad 31 mln złotych.

To był intensywny sezon, o czym świadczą 92 nowe inwestycje i modernizacje istniejącej infrastruktury oraz wakacyjny remont kotła w elektrociepłowni obejmujący m.in. modernizację odgazowania układu wody sieciowej. Jednak przed nami już nowe wyzwania. Tej wiosny ruszają prace nad całkowitym odejściem od węgla na rzecz biomasy. Dzięki inwestycji wartej ponad 400 mln złotych, nasza elektrociepłownia w Częstochowie stanie się jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących zielone ciepło i energię w regionie — mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.
Sezon w liczbach:
- 1,5 mln GJ — ilość ciepła dostarczonego przez Fortum od 1 października 2024 r. do 31 marca 2025 r.
- 14 011 GJ — ilość ciepła dostarczonego w najzimniejszej dobie sezonu (17 lutego 2025 r.) przy średniej temperaturze dobowej -6,5°C.
- 114 492 GJ — o tyle mniej ciepła dostarczono w porównaniu z poprzednim sezonem, co wynika z cieplejszej zimy i lepszej efektywności energetycznej budynków.
Z roku na rok obserwujemy coraz mniejsze zapotrzebowanie mieszkańców na ciepło. Wynika to zarówno ze zmian klimatycznych – coraz cieplejsze zimy i krótsze sezony grzewcze, jak i lepszego stanu technicznego budynków. Coraz więcej nowych budynków jest już projektowanych do zachowania lepszej efektywności energetycznej, zaś stare są termomodernizowane. W obu przypadkach prowadzi to to mniejszych strat ciepła z naszych mieszkań – dodaje Jakub Kołodziejczyk.
Inwestycje i modernizacje w sezonie 2024/2025:
Fortum w Częstochowie nie tylko zapewnia niezawodne dostawy ciepła i wody sieciowej do ok. 53 tys. gospodarstw domowych poprzez 186 km sieci ciepłowniczej i 1224 węzłów cieplnych, ale również intensywnie modernizuje i rozbudowuje nową infrastrukturę.
- 92 inwestycje,
- 24 mln zł — na remonty i inwestycje w elektrociepłowni,
- 7,8 mln zł — na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej,
- 1,6 km nowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami,
- 1 km wyremontowanej sieci i przyłączy,
- 24 nowe węzły cieplne o łącznej mocy 8,04 MW,
- 28 zmodernizowanych węzłów cieplnych.
Przyszłość: dekarbonizacja
Fortum w Częstochowie przygotowuje się do kluczowej inwestycji, wartej ponad 460 mln złotych modernizacji elektrociepłowni w Częstochowie. Prace ruszą wiosną 2025 roku, a elektrociepłownia zostanie przystosowana do spalania 100 % biomasy pochodzącej z rynku lokalnego do 2027 roku.
Komentarze