Termika w poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii dla Warszawy
ORLEN Termika S.A. analizuje możliwości budowy kolejnych instalacji fotowoltaicznych w aglomeracji warszawskiej.

Na zdjęciu, od lewej: Andrzej Daniluk członek zarządu MPO w Warszawie, Adam Chwieduk prezes MPO w Warszawie, Andrzej Gajewski prezes zarządu ORLEN Termika, Michał Olszewski członek zarządu ORLEN Termika.
W ramach projektu zbada również potencjał terenów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o. 17 kwietnia 2025 r. ORLEN Termika S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawa Sp. z o. o. („MPO”) podpisały list intencyjny o współpracy w obszarze inwestycji w instalacje fotowoltaiczne (PV) na terenach, którymi dysponuje MPO.
– Naszym celem jest zapewnienie bezpiecznych dostaw ciepła i energii elektrycznej do odbiorców, ale chcemy to robić z wykorzystaniem jak najmniej emisyjnych, a docelowo bezemisyjnych źródeł – powiedział Andrzej Gajewski prezes zarządu ORLEN Termika S.A. – W 2023 roku uruchomiliśmy farmę fotowoltaiczną na terenie Ciepłowni Kawęczyn, która zapewnia roczną produkcję energii na poziomie 975 MWh. To wystarczająca ilość, aby zasilać setki mieszkań przez cały rok. Teraz, idąc za ciosem, poszukujemy kolejnych terenów, na których zrealizujemy podobne projekty.
ORLEN Termika S.A. uruchomiła projekt polegający na zbadaniu uwarunkowań lokalizacyjnych, formalno-prawnych, technicznych oraz ekonomicznych zabudowy instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do Termiki oraz na innych terenach w aglomeracji warszawskiej, w tym na nieruchomościach będących w dyspozycji MPO.
Termika przeanalizuje możliwości zabudowy instalacji PV na wskazanych przez MPO działkach oraz opracuje wstępne koncepcje techniczno-ekonomiczne inwestycji.
W oparciu o wyniki studium wykonalności obie spółki podejmą decyzję odnośnie dalszej współpracy w zakresie projektów PV.
– Liczymy, że współpraca z MPO przyniesie aglomeracji warszawskiej kolejne odnawialne źródła energii elektrycznej, które przyczynią się do zwiększenia udziału OZE w miksie wytwórczym energii elektrycznej w naszym kraju i będą stanowić kolejny krok w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Termikę – zaznaczył prezes Gajewski.
Komentarze