Partner serwisu
24 kwietnia 2025

Zielona energia potrzebuje elastycznego systemu – i stabilnych fundamentów bezpieczeństwa energetycznego

Kategoria: Aktualności

Nie mamy zbyt dużo energii z OZE – mamy zbyt mało elastyczności w systemie. To jeden z głównych wniosków panelu dyskusyjnego „Odnawialne źródła energii”, który odbył się 23 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zielona energia potrzebuje elastycznego systemu – i stabilnych fundamentów bezpieczeństwa energetycznego

Eksperci podkreślili, że pojawiające się na rynku hurtowym ujemne ceny energii nie są dowodem nadmiaru zielonej energii, lecz raczej sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o tym, że system elektroenergetyczny nie nadąża za tempem rozwoju OZE.


Nasz system energetyczny został zaprojektowany z myślą o dużych, scentralizowanych źródłach wytwórczych, a nie rozproszonych, dynamicznych instalacjach OZE. Kluczowe jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę sieciową, technologie magazynowania energii oraz mechanizmy integrujące OZE z rynkiem, takie jak zielony wodór i Power-to-X – powiedział Robert Adamczewski, dyrektor ds. rozwoju w European Energy Polska.


Zwrócono również uwagę, że chwilowe spadki cen energii na giełdzie nie przekładają się na niższe rachunki konsumentów.

Na końcową cenę energii dla odbiorcy składają się m.in. opłaty za dystrybucję, utrzymanie rezerw mocy i podatki. Dlatego spadki cen na rynku hurtowym są niewidoczne na fakturach – tłumaczył Adamczewski.


W jego opinii, niezbędne są działania systemowe, które połączą rozwój źródeł odnawialnych z modernizacją infrastruktury, wzmocnieniem elastyczności systemu (m.in. poprzez mechanizmy DSR – Demand Side Response) oraz zapewnieniem długoterminowej przewidywalności regulacyjnej.

Odnawialne źródła energii nie tylko pozwalają obniżać koszty, lecz są też fundamentem przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. W dobie geopolitycznych napięć i rosnącej konkurencji o zasoby energetyczne, własne, stabilne i zielone źródła mocy stają się strategicznym zasobem dla państwa i gospodarki – dodał Adamczewski.


Tylko zintegrowane podejście – łączące rozwój technologii, inwestycje infrastrukturalne i spójne regulacje – pozwoli Polsce w pełni wykorzystać potencjał OZE i jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz konkurencyjność przemysłu – podsumował Robert Adamczewski.


European Energy Polska rozwija obecnie portfel projektów odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 6 GW. Firma angażuje się także w rozwój innowacyjnych technologii Power-to-X, w tym produkcji zielonego wodoru i e-metanolu, które odegrają kluczową rolę w transformacji sektora przemysłowego i transportowego.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ