Partner serwisu
28 kwietnia 2025

Prezes Zarządu ORLEN Termika S.A. w Przemyślu i Bogdance

Kategoria: Aktualności

Wizyta w Ciepłowni Zasanie oraz Elektrociepłowni Przemyśl była okazją do zaprezentowania technologii wykorzystywanych w procesie produkcji ciepła w Przemyślu, a także do szczegółowego omówienia planów dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych w ramach zmniejszania emisyjności systemów. Spółki z Grupy Kapitałowej ORLEN Termika – PGNiG TERMIKA Energetyka Przemyśl sp. z o.o. oraz PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o. – kooperują w celu zapewnienia mieszkańcom tego regionu ekonomicznego, bezpiecznego i stabilnego systemu ciepłowniczego.

Prezes Zarządu ORLEN Termika S.A. w Przemyślu i Bogdance

PGNiG Termika Energetyka Rozproszona rozpoczęła eksploatację Elektrociepłowni Przemyśl, zasilanej paliwem gazowym, w 2023 roku. Powstanie tego nowego źródła ciepła i energii elektrycznej było efektem zainicjowanej w 2014 roku współpracy ORLEN Termika S.A. z władzami miasta i MPEC. Jednostka ma olbrzymie znaczenie dla efektywności systemu ciepłowniczego blisko 60-tysięcznego Przemyśla. Jej budowa, wraz z modernizacją kotłów węglowych ciepłowni Zasanie, wpłynęła na zmianę charakterystyki efektywności energetycznej tego miejskiego systemu ciepłowniczego.

Wspieranie mniejszych systemów ciepłowniczych, często zaopatrzonych w jednostki, które w przyszłości nie będą spełniać unijnych norm, ORLEN Termika S.A. uważa za swój obowiązek. Spółka zasila w ciepło największy system ciepłowniczy w Polsce i może zaoferować wsparcie technologiczne, finansowe i wysoce pożądany know-how.

Dalszym etapem podróży była Lubelszczyzna, gdzie złożono wizytę w siedzibie wieloletniego partnera Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Mimo trwającego procesu dekarbonizacji w ciągu najbliższych kilku lat węgiel kamienny będzie stanowił jeszcze zmniejszającą się stale część miksu paliwowego Termiki. Stąd też wizyta Prezesa Andrzeja Gajewskiego w towarzystwie Stefana Doroszewskiego – Dyrektora Pionu Zarządzania Marżą Zmienną i Produkcją w kopalni Bogdanka, gdyż koncentrujemy naszą strategię zakupową w oparciu o polskie źródła zaopatrzenia.

W trakcie spotkania z górnikami dołowymi oraz pracownikami przeróbki węgla, rozmawiano o strategii ORLEN w zakresie przekształcenia energetyki zawodowej po 2035 roku, dywersyfikacji działalności na gaz oraz alternatywnych źródeł wytwarzania.

Wizyta była również doskonałą okazją do tego, by przedstawiciele ORLEN Termika przekonali się o trudzie górniczej pracy 1000 metrów pod ziemią, podczas której musieli pokonywać podziemne wyrobiska na kolanach.

Górnicy z LW Bogdanka SA. przekazali do Warszawy symboliczną figurkę Św. Barbary, dziękując za dotychczasowe wsparcie i zaangażowanie.

źródło: ORLEN Termika S.A.
fot. ORLEN Termika S.A.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ