Partner serwisu
05 listopada 2014

Efektywność energetyczna i ekologiczna z węgla – czy to możliwe?

Kategoria: Wywiady

Wszystkie inwestycje, które realizujemy nie tylko mają emisję dostosowaną do wytycznych Unii Europejskiej, ale w zdecydowanej większości posiadają spory zapas w tym zakresie. Oznacza to czystsze powietrze przez jeszcze większą redukcję poziomu emisji pyłów czy gazów oraz  jednoczesne zabezpieczenie firm w przypadku zaostrzenia norm unijnych - mówi Mirosław Litke, prezes firmy INSTAL-FILTER SA.

Efektywność energetyczna i ekologiczna z węgla – czy to możliwe?

Panie Prezesie, gratuluję. Został Pan laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez Polską Izbę Ekologii z okazji jubileuszu jej 15-lecia. Jak zaczęła się ta współpraca?

Dziękuję, z Polską Izbą Ekologii jestem związany od samego początku, przez dwie kadencje byłem członkiem Rady Nadzorczej, dlatego to wyróżnienie ogromnie mnie cieszy. Moja przygoda z inwestycjami proekologicznymi zaczęła się ponad 20 lat temu. Przez cały ten czas aktywnie działam w branży ochrony powietrza. Budowa kompleksowych instalacji redukujących emisję zanieczyszczeń do atmosfery to moja misja, którą z pasją i zaangażowaniem realizuję zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W swojej historii nadzorowałem budowę ponad 600 znaczących instalacji przemysłowych dla ochrony powietrza.

Aktualnie jest Pan prezesem firmy INSTAL-FILTER SA.

Tak, firma INSTAL-FILTER SA powstała w wyniku fuzji wysoce wyspecjalizowanej i doświadczonej grupy inżynierów oraz strategicznego inwestora ENERGOSERWIS SA z Lublina. Stworzyliśmy pełne zaplecze do kompleksowego i na najwyższym światowym poziomie rozwiązywania problemów, związanych z ochroną powietrza w dowolnej branży przemysłu. Obecnie, koncentrujemy się na realizowaniu instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji dla energetyki i ciepłownictwa. Ważnymi odbiorcami są dla nas również odlewnie, huty, cementownie. Obsługujemy ponadto przemysł spożywczy i chemiczny, metalurgiczny, przetwórnie kruszyw i spalarnie odpadów.

FOT. 1 Biuro  firmy INSTAL-FILTER SA mieści się w Kościanie

FOT. 2 Zaplecze produkcyjne

Jaki jest zakres usług świadczonych przez firmę INSTAL-FILTER SA?

Nasze inwestycje oddajemy pod klucz, zawsze zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami Klientów. Nie bazujemy na szablonowych rozwiązaniach czy gotowych produktach, dla nas najważniejsze jest indywidualne podejście. W INSTAL-FILTER SA każde zlecenie ma swojego opiekuna i każde przechodzi etapy, takie jak koncepcja rozwiązania problemu, projekt, produkcja oraz montaż. Dbamy o to, by nasi Klienci zawsze mogli liczyć na naszą pomoc, doświadczenie i wsparcie, dlatego oferujemy bezpłatne konsultacje oraz elastyczną usługę serwisowania urządzeń, w tym również pogwarancyjną. Takie podejście się sprawdza. W biznesie najważniejsze jest bowiem znalezienie uczciwego partnera i wspólne realizowanie celów, patrzenie w tym samym kierunku. Nasi Klienci wiedzą, że mogą nam zaufać. Niewiele jest firm w tej branży, które mogą się pochwalić specjalistami z tak dużym doświadczeniem i z taką liczbą referencji przemysłowych.

Profesjonalizm jest ważny, szczególnie, że segment rynku, jakim jest ochrona powietrza wciąż się rozwija. Unia Europejska, zaostrzając przepisy, stara się zwiększać świadomość problemu emisji. Czy Wasze realizacje spełniają te restrykcyjne wymogi?

Zdecydowanie tak. Wszystkie inwestycje, które realizujemy nie tylko mają emisję dostosowaną do wytycznych Unii Europejskiej, ale w zdecydowanej większości posiadają spory zapas w tym zakresie. Oznacza to czystsze powietrze przez jeszcze większą redukcję poziomu emisji pyłów czy gazów oraz  jednoczesne zabezpieczenie firm w przypadku zaostrzenia norm unijnych. 

Kończy się trzeci kwartał 2014 r. Czy pokusi się Pan o krótkie podsumowanie tego okresu w branży? Co według Pana było najgorętszym tematem?

Gdybym na przełomie roku miał wskazać najczęściej pojawiające się i odmieniane w branży słowo, to z całą pewnością byłby to węgiel. Wobec obecnej sytuacji politycznej, jest to surowiec wzbudzający wiele emocji. Zgadzam się, że dla Polski jest temat dużej wagi i nie powinniśmy go lekceważyć. W naszych gospodarczych planach powinniśmy jednak zwrócić uwagę nie tylko na zagrożenia, ale przede wszystkim na szanse jakie węgiel nam daje. Niewielu ma świadomość, że węgiel może być spalany w ekologiczny i efektywny sposób, tak samo jak biomasa, RDF i osady ściekowe.  

FOT. 3 Odpylanie, filtracja, neutralizacja - to najkrótsze podsumowanie profilu działalności firmy INSTAL-FILTER SA - mówi prezes Mirosław Litke

Zgadzam się, że ten potencjał jest wciąż niewykorzystany. Potwierdza to raport URE „Energetyka cieplna w liczbach - 2013”, z którego wynika, że W 2013 r. polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze wytworzyły 428,5 tys. TJ ciepła, wraz z tym odzyskanym z procesów technologicznych. Spośród tego 247,9 tys. TJ wyprodukowano w skojarzeniu z energią elektryczną, co stanowi 62% ogółu. Zaledwie 27% spośród przedsiębiorstw ciepłowniczych wytworzyło ciepło w kogeneracji.

Dokładnie. Dlatego należy edukować branżę w temacie kogeneracji i przedstawiać koncepcję rozwiązań, które pozwalają spalać węgiel efektywnie i w poszanowaniu ekologii. W związku z tym, jako INSTAL-FILTER SA  opracowaliśmy Zintegrowany System Ochrony Powietrza z Odzyskiem Energii, który zgłosiliśmy do patentu. Jest to kompaktowy zestaw urządzeń zabudowanych pomiędzy źródłem ciepła a emitorem, który dzięki swoim niewielkim gabarytom umożliwia zabudowę w istniejącej infrastrukturze. Zintegrowany system przejmuje spaliny ze spalania paliw stałych i w pierwszej fazie separuje zanieczyszczenia stałe w celu ograniczenia ilości odpadów poreakcyjnych.  W drugiej i w trzeciej fazie podawany jest sorbent i następuje redukcja związków kwaśnych oraz końcowa separacja części stałych. Odpylone i zneutralizowane spaliny przechodzą przez fazę czwartą, gdzie następuje głęboki odzysk energii cieplnej, która w znaczący sposób poprawia bilans cieplny kotła.

Brzmi innowacyjnie.

Tak, kompleksowe oczyszczenie spalin i ekologiczny odzysk energii odpadowej w ramach jednego, kompaktowego urządzenia to usługa, którą niewiele firm posiada w swojej ofercie. My możemy ją opcjonalnie wyposażyć także w układ redukcji NOx, HF, HCl, metali ciężkich, dioksyn.

FOT. 4 Realizacja wykonana kompleksowo przez firmę INSTAL- FILTER SA

Czyli w ochronie powietrza nadal jest wiele do zrobienia.

Jak najbardziej, należy iść naprzód i szukać nowych, ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy świadomi, że dotychczasowe procesy pozyskiwania energii z węgla, odpadów komunalnych, RDF, osadów pościekowych nie były przyjazne środowisku. Dzisiaj możemy otwarcie powiedzieć, że to już przeszłość. INSTAL-FILTER SA posiada bowiem technologie, które umożliwiają pozyskiwanie energii z tych paliw w ekologiczny sposób. Poprzez opatentowane rozwiązania techniczne, zwiększamy także efektywność energetyczną,  produkując i montując nowoczesne, wysokowydajne rekuperatory. Zależy nam na uczestnictwie w rozwoju kopalń, elektrowni i ciepłowni i ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by ta działalność odbywała się w poszanowaniu środowiska naturalnego. To jest  przyszłość i jednocześnie kierunek, w którym chcemy i będziemy podążać.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Rozmawiała Ewelina Sygulska
(artykuł sponsorowany)

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ