Partner serwisu
16 grudnia 2014

RWE Polska i AGH otworzyły laboratorium fotowoltaiczne

Kategoria: Aktualności

Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych.

RWE Polska i AGH otworzyły laboratorium fotowoltaiczne

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W ramach tej współpracy koncern - oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki - prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich. 

Program dydaktyczny

W 2010 rozpoczął się nowy rozdział współpracy obu jednostek, obejmujący przygotowanie wspólnego programu edukacyjnego i programów badawczych, w ramach których przedstawiciele RWE - poprzez uczestnictwo w wykładach - aktywnie włączyli się w realizację programu dydaktycznego w zakresie energetyki  oraz zrównoważonego rozwoju. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH, którzy wzięli udział w programie praktyk, pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła. 

RWE AGH Solar LAB

Najnowszym efektem współpracy RWE z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH jest stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne - znajdujące w jednej z sal wydziału - jest  dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

- Jako spółka kładąca duży nacisk na badania i rozwój, wysoko cenimy naszą ponad dziesięcioletnią współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w zakresie opracowywania energetycznych rozwiązań przyszłości. Nasze oczekiwania odnośnie nowego projektu są bardzo wysokie - liczymy, że pozyskamy wiele cennych informacji w ramach ‘RWE AGH Solar Lab’ – centrum naukowo-dydaktycznego ufundowanego przez nas, zwłaszcza że koncentruje się ono na technologii fotowoltaicznej, która – moim zdaniem – kryje w sobie ogromny potencjał. Zgodnie z wykonanym przez RWE studium na temat polskiej energetyki do 2050 roku, wolumen energii produkowanej w jednostkach rozproszonych może wzrosnąć do 52 TWh, z czego połowa będzie generowana w prosumenckich instalacjach fotowoltaicznych. Sądzę również, że Lab pomoże wielu studentom w ich badaniach i analizach, co przyczyni się do wzrostu zainteresowania polskiej młodzieży tematyką energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych – powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska, członek zarządu RWE Retail. 

Idealna współpraca

- Nasza współpraca z RWE to swego rodzaju „typ idealny” kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że Akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów. Wspólne badania, stypendia fundowane przez spółkę czy wykłady prowadzone u nas przez specjalistów z tej firmy to ogromna wartość dodana dla naszej uczelni, szczególnie dla Wydziału Energetyki i Paliw. Cieszę się, że RWE ufundowało nam nowoczesne laboratorium i mam nadzieję, że wyniki prowadzonych tam badań pozwolą rozwinąć stan wiedzy o fotowoltaice” – dodał prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.
 

Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości

Również w dniu 14 grudnia b.r. roku JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka powołał dr. Filipa Thona, prezesa zarządu  RWE Polska i członka zarządu RWE Retail do Forum Strategicznego Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości (CZTMP) AGH. Forum Strategiczne CZTMP będzie ciałem rekomendującym kierunki działania Centrum, a w jego skład wchodzą zaproszeni przez Rektora AGH przedstawiciele środowisk i instytucji kluczowych dla rozwoju technologii inteligentnych miast i społeczności. Pierwsze spotkanie Forum Strategicznego CZTMP odbyło się właśnie 14 grudnia. 
 
Źródło: RWE

Fot. RWE

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ