Mieszkańcy Pomorza o budowie elektrowni jądrowej
Niezależnie od cyklicznych wahań w wynikach badania, w latach 2011-14 w gminach Krokowa i Gniewino widać stale wysoki poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce, jak i w sąsiedztwie. W gminie Choczewo natomiast widoczne jest stale rosnące poparcie dla inwestycji w Polsce jak i w bezpośrednim sąsiedztwie.

Najważniejsze wnioski
- Utrzymujące się wysokie poparcie mieszkańców gmin Krokowa i Gniewino dla projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, widoczne również w przypadku realizacji inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie.
- W gminie Choczewo poparcie dla projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stale rośnie, podobnie jak poparcie dla inwestycji
- w bezpośrednim sąsiedztwie.
- Systematycznie rosnące poparcie dla inwestycji wśród mieszkańców województwa pomorskiego, zbliżające się do wysokiego poziomu poparcia obserwowanego w gminach lokalizacyjnych.
- Znaczenie inwestycji dla mieszkańców regionu – zdecydowana większość uważa temat za ważny i dostrzega korzyści z nim związane, w tym przede wszystkim szansę na obniżenie cen energii elektrycznej oraz pojawienie się nowych miejsc pracy.
- Ponad połowa mieszkańców gmin lokalizacyjnych deklaruje chęć podjęcia pracy w elektrowni jądrowej. Większość z nich jest również przekonana, że na rozwoju miejsc pracy w gminie w związku z pojawieniem się elektrowni jądrowej skorzystają wszyscy mieszkańcy.
Poparcie dla inwestycji
Niezależnie od cyklicznych wahań w wynikach badania, w latach 2011-14 w gminach Krokowa i Gniewino widać stale wysoki poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce jak i w sąsiedztwie. W gminie Choczewo natomiast widoczne jest stale rosnące poparcie dla inwestycji w Polsce jak i w bezpośrednim sąsiedztwie.
Poparcie dla inwestycji rośnie również wśród mieszkańców województwa pomorskiego. W tej edycji badania wyniosło ono 74% dla planów budowy elektrowni w Polsce oraz 70% dla planów budowy elektrowni w sąsiedztwie. Nieco niższy poziom akceptacji deklarują mieszkańcy Trójmiasta, nadal jednak ponad połowa z nich popiera projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce (58%) i w sąsiedztwie (56%).
Znaczenie inwestycji
80% Pomorzan uważa kwestię budowy elektrowni jądrowej w Polsce za ważną.
W przypadku gmin lokalizacyjnych: blisko 90% mieszkańców Choczewa, 80% mieszkańców Krokowej i 73% mieszkańców Gniewina – uważa temat za ważny. Badania pokazują też, że jest to temat coraz częściej poruszany w rozmowach mieszkańców regionu.
Znaczenie tematu przekłada się również na niesłabnące zapotrzebowanie mieszkańców gmin lokalizacyjnych na działania edukacyjno-informacyjne na temat procesu inwestycyjnego i planów budowy elektrowni jądrowej.
Więcej www.swiadomieoatomie.pl