Partner serwisu
23 kwietnia 2015

Nowa farma fotowoltaiczna w Legnicy

Kategoria: OZE

Na Wydziale Wodnym W-4 w Legnicy ruszyły intensywne prace budowlane związane z drugim etapem powstania pilotażowej farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 100 kW. Projekt ma charakter badawczy i służyć ma realnej ocenie sprawności fotoogniw wykonanych w różnych technologiach.

Nowa farma fotowoltaiczna w Legnicy

Poszukując, nowej i innowacyjnej produkcji energii elektrycznej, „Energetyka” sp z o.o. w minionym roku zakończyła pierwszy etap budowy dwóch pilotażowych farm fotowoltaicznych w Legnicy i Głogowie. - Projekt ma charakter badawczy – podkreśla Adam Witek, Prezes Zarządu „Energetyka” sp. z o.o.  i dodaje: - Jego celem jest możliwość zbierania i analizowania danych pomiarowych, uzyskanych w warunkach naturalnych w środowisku KGHM, związanych z realną oceną sprawności fotoogniw wykonanych w różnych technologiach.  W uruchomionych farmach PV zastosowano trzy różne technologie modułów fotowoltaicznych tj. CIGS, monokrystaliczną i polikrystaliczną.Wyniki analiz posłużą w przyszłości do podjęcia decyzji o budowie farm o znacznie większej mocy w optymalnie wybranej technologii.

Drugi etap

Obecnie Spółka realizuje  drugi etap rozbudowy pilotażowej farmy w Legnicy w ramach projektu „Rozwój Małej Fotowoltaiki”. O lokalizacji kolejnej farmy na Wydziale W4 w Legnicy zdecydowano ze względu na duży, niezagospodarowany teren zielony wokół Wydziału, oraz duże zużycie energii elektrycznej. Zakładana ilość energii elektrycznej produkowanej z budowanej farmy wyniesie 96 MWh/rok i będzie zużywana na potrzeby własne Spółki. Ilość produkowanej „zielonej” energii elektrycznej będzie potwierdzona w formie świadectw pochodzenia tzw. zielonych certyfikatów. Cała farma zostanie wyposażona w najnowsze moduły fotowoltaiczne CIGS – czyli ogniwa wykonane z mieszaniny półprzewodników takich jak miedz, ind, gal, selen.

Konsorcjum

Spółka Energetyka będąc obecnie jedynym w Polsce podmiotem użytkującym panele CIGS na taką skalę została zaproszona do uczestnictwa w konsorcjum z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Fizyki PAN i Centrum Zaawanasowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) i bierze udział w konkursie CuBR ogłoszonym przez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), ubiegając się o środki na realizację zadania pn „ Opracowanie innowacyjnej oraz ekonomicznej technologii wytwarzania wysokowydajnych ogniw słonecznych CIGS”.

Cenna wiedza

Budowę farmy powierzono firmie zewnętrznej, ale część zadań tj. montaż modułów fotowoltaicznych, podłączenie ich do inwerterów oraz uruchomienie monitoringu będą realizowane przez wyselekcjonowany zespół pracowników ze Spółek Energetyki i WPEC w Legnicy S.A..  Pracownicy zostali przeszkoleni przez specjalistyczny ośrodek szkoleniowy w Bielawie w zakresie projektowania, montażu i serwisowania urządzeń fotowoltaicznych. Uczestnictwo pracowników Spółek w budowie farmy to okazja do zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia oraz bezcennej wiedzy w tym zakresie.

Zgodnie z umową, budowa farmy powinna zakończyć się pod koniec maja br.

Źródło i fot.: Energetyka.lubin.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ