Partner serwisu
24 kwietnia 2015

O bezpieczeństwie na seminarium „Automatyka w elektroenergetyce”

Kategoria: Aktualności

Podczas XVIII Seminarium Automatyka w elektroenergetyce, które odbyło się 22-24 kwietnia w Zawierciu, rozmawiano o niezawodności i bezpieczeństwie funkcjonowania systemów automatyki, sterowania i teletransmisji w elektroenergetyce generacyjnej oraz przesyle i rozdziale. Organizatorem spotkania był Energotest.

O bezpieczeństwie na seminarium „Automatyka w elektroenergetyce”

Wiodącym tematem seminarium było zagadnienie bezpieczeństwa w elektroenergetyce, które prezentowano i omawiano w dwóch aspektach:

1. Stan aktualny i przyszłe możliwości w zakresie monitorowania i zapobiegania zagrożeniom i awariom w KSE.

2. Stopień przygotowania (zdolność) układów automatyki blokowej i sieciowej do pracy wyspowej.

Mówiono o zmianach w strukturze pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce w perspektywie roku 2020, cyberbezpieczeństwie systemu elektroenergetycznego. Stanisław Lasota, kierownik Wydziału Automatyki, ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. z Elektrowni Kozienice, mówił o bezpieczeństwie systemów automatyki i sterowania w elektrowni, a także o zabezpieczeniach przed cyberatakiem.

Temat „Pomiary częstotliwości w krajowym systemie elektroenergetycznym” opracowany wspólnie z prof. A. Halinką z Politechniki Śląskiej wygłosił M. Talaga z Energotestu.

23 kwietnia dyskutowano także o wpływie zapadów i zaników napięcia na bezpieczeństwo pracy bloków energetycznych (referaty: Z.Markiewicz z PGE GiEK SA Elektrownia Bełchatów oraz dr inż. M. Kłos z Politechniki Warszawskiej.

Partnerem merytorycznym sympozjum był Departamentem Usług Operatorskich Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Honorowy patronat nad seminarium objęły towarzystwa branżowe sektora elektroenergetyki krajowej, czyli Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, Towarzystwo Elektrowni Wodnych oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Obecność menedżerów i specjalistów elektryki, automatyki oraz informatyki z elektroenergetyki zawodowej (elektrownie, elektrociepłownie, przesył, dystrybucja) i przemysłowej oraz jednostek naukowo-badawczych, rozwojowych, firm inżynierskich oraz producentów i dostawców systemów automatyki i sterowania stworzyło korzystne możliwości do dzielenia się doświadczeniami, wymiany poglądów, wzajemnego poznania oraz nawiązywania współpracy.

fot. BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ