Partner serwisu
01 czerwca 2015

Elektrownie cieplne – co nas czeka w najbliższym czasie?

Kategoria: Aktualności

Ponad 230 ekspertów sektora wytwarzania energii i przedstawicieli świata nauki debatuje w Słoku niedaleko Bełchatowa o potrzebach dostosowania energetyki do wymogów ochrony środowiska oraz nowych elektrowniach systemowych.

Elektrownie cieplne – co nas czeka w najbliższym czasie?

W środę – 27 maja – rozpoczęła się w hotelu Wodnik, 12. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Elektrownie Cieplne. Eksploatacja – Modernizacje – Remonty. Trzydniowe obrady poświęcone są problemom sektora wytwarzania energii ze szczególnym uwzględnieniem dużych elektrowni cieplnych. – Konferencja odbywa się w czasach niezmiernie ciekawych dla energetyki – ocenia Marek Ciapała, dyrektor PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów, gospodarza konferencji. – Szczególnie interesujące jest dla nas dziś to, co dzieje się w otoczeniu prawnym energetyki. Dajemy sobie dziś szansę na dyskusje w gronie osób zarówno reprezentujących ośrodki naukowe, jak i firmy elektroenergetyczne, ale też i samych energetyków, którzy zastanawiają się nad rozwiązywaniem problemów, które mogą nas dotknąć w najbliższym czasie. To jest miejsce, z którego możemy wynieść dużo doświadczeń i dużo wiedzy – podkreśla dyrektor Elektrowni Bełchatów.

100 tys. inżynierów – współpraca biznesu i nauki

Organizatorzy konferencji, którymi od pierwszej jej edycji są: Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich działające przy bełchatowskiej elektrowni, Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej i Elektrownia Bełchatów, obchodzą w tym roku jubileusze –  Elektrownia Bełchatów i SEP obchodzą 40-lecie, a Politechnika Łódzka 70-lecie działalności. Do nich nawiązał także w swoim wystąpieniu dyrektor Marek Ciapała. – Dorobek tej uczelni, to ponad 100 tysięcy inżynierów i wielu z nich jest solą tej ziemi, jest podstawą kadry tych dwóch firm, które na ziemi bełchatowskiej w latach 70. powstały – podkreśla dyrektor. Jego zdaniem, po 40 latach współpracy z Politechniką Łódzką widoczne są wymierne jej efekty i nadal istnieje ogromny potencjał na dalsze współdziałanie.

O długoletniej, wszechstronnej i owocnej współpracy Instytutu Elektroenergetyki łódzkiej uczelni i Elektrowni Bełchatów mówiła również profesor Irena Wasiak, dyrektor instytutu. – Konferencja, w której dziś uczestniczymy ma bogatą tradycję, a fakt, iż jest kontynuowana przez tyle lat świadczy o tym, że jej tematyka jest ciągle interesująca i wciąż aktualna – podkreślała Irena Wasiak. – Tę tematykę określa dynamiczny rozwój i nieustanna nowelizacja energetyki i konieczność dostosowania jej do wymogów ochrony środowiska. Konferencja jest dobrym miejscem do konfrontacji nauki, techniki, praktyki i teorii. To co jest szczególne, to szeroki udział przedstawicieli firm z branży energetycznej i tym samym konferencja jest forum dla rzeczowej dyskusji dotyczącej praktycznych problemów, z jakimi na co dzień spotykają się pracownicy elektrowni.

Konferencji towarzyszy sesja referatowa. Prezentacje dotyczą konkretnych problemów eksploatacyjnych, zagadnień elektrycznych, mechanicznych, cieplnych, systemowych i innych – adekwatnie do specyfiki pracy elektrowni cieplnych. Obok referatów prezentujących wyniki zaawansowanych badań naukowych, prowadzonych na uczelniach i w instytutach. Na konferencji prezentowane są także referaty techniczne, dotyczące bieżących problemów związanych z eksploatacją  i remontami w elektrowniach. W dużej mierze autorami referatów pracownicy elektrowni i elektrociepłowni, przygotowanych często we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi.

Program rtęciowy – wspólny projekt

Zdaniem Tadeusza Witosa, wiceprezesa ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK SA, podstawową zaletą uczestnictwa w konferencji jest możliwość wymiany doświadczeń wielu użytkowników różnych urządzeń i technologii. – Współpraca firm z ośrodkami naukowymi jest bardzo potrzebna i owocuje konkretnymi rozwiązaniami w przemyśle. Przykładem jest program ograniczenia emisji rtęci, który obecnie realizujemy z Politechniką Łódzką – wymienia Tadeusz Witos. 

Konferencji towarzyszy wystawa techniczna i sesje promocyjne z udziałem firm oferujących wyroby i technologie związane z przemysłem energetycznym. Zorganizowany został również konkurs na najlepszy referat naukowo-techniczny oraz konkurs dla firm prezentujących wyroby i technologie dla energetyki (najlepszy produkt lub najciekawsza prezentacja).

Źródło: PGE GiEK

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ