Partner serwisu
09 maja 2016

Czy ciepłownictwo się opłaca?

Kategoria: XXIII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

„Czy inwestowanie w ciepłownictwo jest opłacalne?” – takie pytanie padło podczas debaty zorganizowanej w ramach tegorocznego Wiosennego Spotkania Ciepłowników w Zakopanem. Na ten temat, jak i w kwestiach inteligentnych sieci czy systemów wsparcia, wypowiadał się m.in. Michał Świątecki, dyrektor Zakładu Produkcji i Przesyłu Ciepła, MPEC w Białymstoku.

Czy ciepłownictwo się opłaca?

– Czy inwestowanie w ciepłownictwo się opłaca? W określonych sytuacjach tak. Są w nie przecież z powodzeniem inwestowane prywatne pieniądze – mówi Michał Świątecki. Dodaje, że należy tu jednak pamiętać, iż nie budujemy od podstaw systemów ciepłowniczych. To, co powstało, zostało zbudowane w większości za publiczne pieniądze. A czy na ciepłownictwo wyłożyłbym własne środki? Tak, ale tylko po dokładnej analizie. Czy np. warto, bez wsparcia finansowego, od podstaw budować system ciepłowniczy? Istotny jest efekt skali. Im większy system, tym większe ryzyko. W domu jednorodzinnym – tak. W dużym mieście? Raczej nie. Nie sądzę, że zmiany w finansowaniu wpłynęłyby na tę sytuację – podkreśla.

Odnosząc się do kwestii nazywania niektórych sieci „inteligentnymi”, M. Świątecki przekonuje, że powinno się bardziej ostrożnie używać tego określenia. – To zapożyczenie z elektroenergetyki, a nie zawsze sieci ciepłownicze, nazywane dziś inteligentnymi, spełniają przyjęte kryteria – podkreśla.

Niestabilne wsparcie

Według dyrektora Świąteckiego, dotychczasowe systemy wsparcia nie pozwalały na długoterminowe planowanie inwestycji. Spółki rozpoczynały prace nad projektami, w oparciu o określone założenia, a tymczasem zdarzało się, że warunki ulegały zmianie – zaznacza. Przy inwestowaniu w sieci najważniejsze jest precyzyjne planowanie. Dobra polityka przyłączeniowa oraz Plany Rozwoju są ważne przy rozbudowie sieci, a przy inwestycjach odtworzeniowych, dokładnie zwymiarowane potrzeby i harmonogram prac – mówi M. Świątecki. Argumentuje, że sieci nie da się, nawet mając nieograniczone środki, przebudować w ciągu roku. Inwestycje odtworzeniowe trzeba zatem rozłożyć w czasie.

Czy przy prowadzeniu inwestycji nie przeszkadzają kwestie związane ze służebnością przesyłu? – Przy budowie nowych sieci i przyłączeniach, kwestie służebności są regulowane na bieżąco. Ze służebnością przesyłu na istniejącej infrastrukturze temat jest znacznie bardziej złożony – informuje dyrektor z MPEC w Białymstoku. Dodaje też, że idea dofinansowania rozbudowy sieci jako wsparcia dla kogeneracji to dobry pomysł.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Kierunek sieć – czy warto inwestować?”, zorganizowanej w ramach XXIII Wiosennego Spotkania Ciepłowników (Zakopane, 25 kwietnia 2016 r.).

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ