Partner serwisu
17 października 2016

Kamera termowizyjna testo 885: idealne rozwiązanie do pomiarów termowizyjnych w energetyce

Kategoria: Technologie

Przez ostatnie lata kamery termowizyjne głównych odbiorców znalazły w branży energetycznej, gdzie jako przenośne urządzenia wielofunkcyjne pozwalają na szybką i precyzyjną weryfikację stanu linii przesyłowych wysokiego napięcia, stacji transformatorowych, podstacji czy też łączy energetycznych.

Kamera termowizyjna testo 885: idealne rozwiązanie do pomiarów termowizyjnych w energetyce

Kamera termowizyjna testo 885 to profesjonalne urządzenie z powodzeniem spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wyposażona w detektor 320x240 pikseli (SuperResolution 640x480 pikseli), 3 wymienne obiektywy: 30°x23°, 11°x9° i 5°x3,7°, aparat cyfrowy i zakres pomiarowy nawet do 1200°C pozwala na szybkie i precyzyjne wykrywanie anomalii temperaturowych na instalacjach, co zwiększa szanse na zapewnienie ciągłości dostaw energii, ograniczając koszty wynikające z występowania przestojów, a także czasochłonnych napraw. Kolejnym, nie mniej ważnym celem stawianym przed termowizją, jest weryfikacja pracy rozdzielnic wysokiego i niskiego napięcia, wyłączników, konwerterów, izolatorów, styków śrubowych, jak również badanie stanu transformatorów ze względu na wyciek oleju chłodzącego. Szerokie spektrum zastosowania sprawia, iż kamera termowizyjna stała się aktualnie urządzeniem niezbędnym do usprawnienia i przyśpieszenia działań, wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie przerwania płynności przesyłu energii elektrycznej.

Przy instalacjach energetycznych większość objawów zużycia, zmęczenia czy pęknięć kabla w trakcie przesyłu prądu elektrycznego jest poprzedzane zwiększonym wydzielaniem temperatury z powodu występowania zwiększonego oporu. Jeśli opór staje się zbyt wysoki, wzrost ciepła spowoduje uszkodzenie podzespołu, co w krótkim czasie może spowodować awarię zasilania. Z doświadczenia wiemy, że długotrwale występujące problemy mogą skutkować awariami i przestojami w funkcjonowaniu instalacji. Wcześniejsza analiza termowizyjna umożliwia podjęcie działań naprawczych na czas i uniknięcie generowania dodatkowych kosztów…

 

Co wyróżnia kamerę testo 885 wobec konkurencji?

Nowości. Corocznie Testo wprowadza do swojej oferty zarówno nowe pomysły produktowe, jak też rozbudowuje istniejące już rozwiązania. W 2015 roku producent postanowił rozszerzyć możliwości kamery testo 885 właśnie z myślą o branży energetycznej. Wtedy to wśród nowości pojawił się nowy obiektyw 5°x3,7°. To właśnie dzięki tej nowej optyce pomiary z większych odległości nie stanowią już teraz żadnego problemu. Zastosowanie tego obiektywu pozwala na zniwelowanie problemu odległości przy diagnostyce napowietrznych linii wysokiego napięcia, instalacji na bramkach liniowych czy stacjach transformatorowych.

Najwyższa jakość obrazu. Dzięki zastosowaniu detektora o rozdzielczości 320x240 pikseli o czułości termicznej <30mK, współdziałającego z wysokiej jakości optyką wykonaną z germanu testo 885, gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości obrazu. W połączeniu z trzema wymiennymi obiektywami: 30°x23°, 11°x9°, 5°x3,7° kamera pozwala na dostosowanie metodyki pomiaru do różnych wymiarów oraz odległości od mierzonych obiektów, rezultatem czego będzie rejestracja obiektu pomiarowego w doskonałej jakości z precyzyjnie wyszczególnionymi szczegółami obrazu.

Wygoda pracy. Nowoczesna i ergonomiczna obudowa typu camcorder, wyposażona w ruchomy wyświetlacz z obrotowym uchwytem, pozwala na intuicyjne dopasowanie kamery do własnej dłoni. Ta nowoczesna konstrukcja pozwala na szybką, przyjemną i niezawodną pracę nawet w najcięższych warunkach.

SuperResolution – rozdzielczość obrazu termowizyjnego do 640x480 pikseli !!!

Nowością na rynku jest opatentowana przez producenta – firmę Testo A.G. funkcja SuperResolution. Technologia ta pozwala na dwukrotne poprawienie rozdzielczości wszystkich kamer Testo, również tych już eksploatowanych. Wykorzystując SuperResolution w kamerze Testo 885 o rozdzielczości detektora 320 x 240 pikseli, otrzymujemy na zdjęciu termowizyjnym 640x480 pikseli. Firmware urządzenia wykorzystuje obrazy powstające w kamerze na skutek naturalnych ruchów ręki podtrzymującej kamerę. W ciągu 0.5 s kamera rejestruje równocześnie 5 zdjęć o standardowej rozdzielczości i z wykorzystaniem odpowiedniego logarytmu zdjęcia zapisywane zostają już w podwyższonej rozdzielczości.

SiteRecognition. Kolejne nowatorskie rozwiązanie firmy Testo dedykowane do działów Utrzymania Ruchu opiera się na automatycznym rozpoznawaniu miejsc pomiarowych, magazynowaniu zdjęć termowizyjnych i administrowanie nimi. Funkcja ta znacząco upraszcza efektywną realizację tras inspekcyjnych, przy dużej ilości punktów pomiarowych (np. rozdzielni elektrycznych).

W pełni radiometryczny pomiar video. Kamera Testo 885 pozwala na nagranie w pełni radiometrycznego filmu poklatkowego do maksymalnie 25 klatek/s. Nagranie jest rejestrowane na dysku komputera, gdzie możliwa jest dalsza szczegółowa obróbka poszczególnych klatek filmu. Zarejestrowane ujęcia zawierają pełną informację o zmianach temperatury wszystkich punktów na interesującej nas powierzchni. Dzięki temu obserwator jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze zmiany temperaturowe na badanym obiekcie w funkcji czasu.

Oprogramowanie. Znaczącym argumentem wybijającym firmę Testo ponad konkurencję jest Software IRSoft. Program ten łączy w sobie niezwykle prostą i intuicyjną obsługę, rozbudowany interfejs i szeroką funkcjonalność dzięki czemu zaspokaja oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Co więcej – corocznie Testo wprowadza i udostępnia do użytku swoim klientom aktualizację oprogramowania.

Na co pozwala Software:

- wyszczególnienie dowolnej ilości punktów, również Coldspot/Hotspot,

- wykonanie histogramu i 5 linii profilu,

- TwinPix – funkcja nakładania obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty,

- możliwość wprowadzania emisyjności i odbić dla całego zdjęcia, wybranej powierzchni i punktu,

- ręczna regulacja skali, limitów, izotermy,

- wykonanie raportu (10 pomocniczych formatów z możliwością edycji).

Wszystko to czyni kamerę Testo 885 unikalnym narzędziem pomiarowymi, znajdującym zastosowanie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, energetyki czy też budownictwa.

 

Źródło i fot.: Testo

Artykuł sponsorowany

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ